Yaz Aylarında Bu Besinleri Mutlaka Tüketin !

Yaz aylarında daha dinç ve sağlıklı kalmanın yolu doğru besinleri tüketmekten geçiyor. Uzmanların tavsiyelerine göre yaz aylarında tüketmesi en faydalı vücuda ve cilde iyi gelen besinler şu şekilde;

 

1-Mısır

1-Mısır

Taze toplanmış mısırlar şüphesiz yaz mevsiminin vazgeçilmez besinleri arasında yer alır. Mısır içinde barındırdığı lutein ve zeaksantin ile göz sağlımızı koruyarak güneşin zararlı etkilerinden bizi korur.

2-Taze fasulye

2-Taze fasulye

Yaz aylarının en sevilen bir diğer besini de taze fasulyedir. Taze fasulye içerdiği zengin vitamin ve minarel sayesinde lif sağlığımızı da koruyarak daima dinç kalmamızı sağlar.

3-Buzlu çay

3-Buzlu çay

Kavurucu yaz sıcaklarında buz gibi bir soğuk çay kurtarıcımız olan vazgeçilmez içecektir. Buzlu çayın ferahlatıcı etkisi bizi hem daha zinde tutacaktır hem de susuz kalmamamızı sağlaycaktır. Düzenli çay içmek konsantrasyonu arttırıp unutkanlığa da iyi gelmektedir.

4-Buzlu kahve

4-Buzlu kahve

Yaz aylarının bir diğer vazgeçilmez içeciği ise buzlu kahvedir. Buzlu kahve içerik yeni bir güne daha enerjik başlamş olursunuzj. Ayrıca kahve içmek cilt kanserini önlemektedir. Yaz sıcaklarında ferahlamak ve zinde kalmak için mutlaka buzlu kahve tüketin.

5-Vişne

Vişnenin içerisinde bulunan zengin vitaminler sayesinde vücudumuz açısından oldukça faydalı bir besindir. Vişne tüketmek enerji vererek günlük lif ihtiyacınızın bir kısmını karşılar. Ayrıca vişne yağ yakımına oldukça faydalı bir besindir. Bu yüzdem yaz aylarında dinç kalmak için bol bol vişne tüketin.

6-Domates

Domates yemenin cilde iyi geldiğini biliyor muydunuz ? Peki domatesin güneşin zararlı etkilerine karşı koruduğunu? Evet yanlış duymadınız.. Domates adeta doğal güneş kremi görevi görüyor. İçerisnde bulunna zengin minareller nedeni ile de mutlaka yaz aylarında sıkça domates tüketmelisiniz.

7-Karpuz

Yazın tadı karpuzla çıkar ! Karpuz vücudun su ihtiyacını alrak serinlik hisi verir. Aynı zaman ruh sağlığınıda koruyan karpuz içerdiği likopen ile de cilt koruyucu göreve sahip bir diğer besindir.

8-Çilek

C vitaminin oldukça zengin bulunduğu çilek kadar faydalı meyve yoktur desek yesek vardır. Çilek cilde iyi gelir, kolestrolü dengeler, kanı temizler, ağız kokusunu giderir. stresi azaltarak ruh sağlığını korur. İçerisinde fazlaca lif bulunan çileğin sindireme de iyi geldiğini duyunca mutlaka yazın vazgeçilmez besini yapacaksınız.

 

9-Kabak

Kabak da yaz aylarında oldukça sık tüketilen zengin lif içeren düşük kalorili faydalı bir besindir. Kabak fitokimyasal olan lutein ve zeaksantin adlı 2 antioksidanı içerir. İkisi gözde birikir ve yaşa bağlı makula dejenerasyonuna karşı koruma sağlar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.