Yeme Bozuklukları: Kültürel ve Sosyal Faktörler

Konuya Genel Bakış

Yeme bozuklukları, özellikle zayıflığın başarı ile bağlantılı olduğu durumlarda, zayıflığa vurgu yapılan sanayileşmiş kültürlerde sıklıkla görülür. Dergiler, televizyon ve diğer medya araçları mükemmel ve başarılı kişinin gerçekçi olmayan bir imajını yarattı. Zayıf olma baskısı, çok küçük çocuklarda bile yoğun diyete neden olabilir ve bu, bozukluklara yakalanma olasılığı daha yüksek (yatkın) kişilerde bir yeme bozukluğuna dönüşebilir.

Zayıf olma baskısı, çok küçük çocuklarda bile yoğun diyete neden olabilir.

Belirli bir vücut tipi gerektiren meslekler ve sporlar da dolaylı olarak yeme bozukluklarını teşvik edebilir. Bale, jimnastik, modelleme, oyunculuk, koşma, artistik patinaj, yüzme, jokey yapma ve güreş genellikle ince, zayıf bir vücudu vurgular veya gerektirir.

Yeme bozuklukları, özellikle zayıflığın başarı ile bağlantılı olduğu durumlarda, zayıflığa vurgu yapılan sanayileşmiş kültürlerde sıklıkla görülür.

Bazı aile tutumları veya dinamikleri, bir çocuğun veya gencin yeme bozukluğu geliştirme riskine katkıda bulunabilir. Aşağıdaki ailelerde yeme bozukluğu riski daha yüksek olabilir:

 • Yüksek başarıya odaklanan
 • Mükemmel olmayı vurgulayan
 • Görünüşle ilgilenilen
 • Üzüntü veya öfke gibi olumsuz duygular hakkında konuşurken veya bunlarla baş etmekte güçlük çekilen
 • Sosyal olarak kabul edilmekten endişe edilen
 • Ebeveynlerin kendi vücut ağırlıkları ve çocuğun (veya çocukların) vücut ağırlığı dâhil olmak üzere fiziksel uygunluk konusunda endişeli olan
 • Aşırı korumacı veya gençlerinin hayatına fazla dâhil olan
Belirli bir vücut tipi gerektiren meslekler ve sporlar da dolaylı olarak yeme bozukluklarını teşvik edebilir.

Yeme bozukluğu geliştiren gençlerin genellikle ebeveynleriyle yakın ama sorunlu bir ilişkisi vardır. Bu, gençlik yıllarında yaygın olmasına rağmen, yeme bozukluğu geliştirme riski yüksek olan bir kişi, ebeveyn ilişkisi sorunları ile ilgili endişeleri uç noktaya taşıyacaktır. Çocuk, ebeveynlerini hayal kırıklığına uğratmaktan korkuyor olabilir veya aile içinde konuşulmamış bir çatışmayı veya uyum eksikliğini kontrol etmeye çalışıyor olabilir.

Bale, jimnastik, modelleme, oyunculuk, koşma, artistik patinaj, yüzme, jokey yapma ve güreş genellikle ince, zayıf bir vücudu vurgular veya gerektirir.

Yeme bozukluğu olan kişiler, bozuklukta destek ve cesaret almak için anoreksi yanlısı ve bulimia yanlısı web siteleri arayabilir. Genellikle pro-ana (anoreksinin kısaltması) ve pro-mia (bulimia’nın kısaltması) olarak adlandırılan bu web siteleri, kullanıcılara kilo kaybı, yemeklerden nasıl kaçınılacağı ve egzersizin nasıl artırılacağı hakkında ipuçları verir. Ayrıca, kısıtlayıcı diyetlerine devam etme konusunda birbirlerini teşvik edebilmeleri için kullanıcıların birbirleriyle iletişim kurmalarına da olanak tanır. Yeme bozukluğu olan bazı kişiler, bu web sitelerinin kendilerine destek sunduğunu söyleyebilir. Ancak bu web siteleri tehlikelidir ve yeme bozukluğunu daha da kötüleştirebilir.

Bazı aile tutumları veya dinamikleri, bir çocuğun veya gencin yeme bozukluğu geliştirme riskine katkıda bulunabilir.

Yeme Bozuklukları: Kendiniz Hakkında Daha İyi Hissetmek

Yeme bozuklukları olan kişiler genellikle çok özeleştirel bulunmaktadır. Kendiniz için daha kolay olmayı öğrenmek çok önemlidir.

 • Zayıf hissediyorsanız, hızınızı artırın. Yaptığınız her şey daha fazla zaman ve çaba gerektirebilir. Hemen yapmak istediğiniz her şeyi yapmayı beklemeyin. En önemli olanı seçin ve önce bunları yapın. Daha büyük görevleri daha küçük parçalara ayırın ve elinizden geleni yapın.
 • Olumsuz düşüncenin – kendiniz hakkında kötü hissetmek, umutsuz hissetmek ve vücudunuzda rahatsız hissetmek – durumunuzun bir parçası olduğunu unutmayın. Danışmanlıkta çalışırken, kendiniz hakkında daha iyi hissetmeye başlayacaksınız.
 • Sağlıksız beslenme alışkanlıklarından kurtulmanın zaman aldığını unutmayın. Vücudunuzun kendini ayarlaması için zamana ihtiyacı var. Daha sağlıklı beslenmeye başladığınızda kendinizi daha iyi hissedecek ve daha fazla enerjiye sahip olacaksınız.
Yeme bozukluğu geliştiren gençlerin genellikle ebeveynleriyle yakın ama sorunlu bir ilişkisi vardır.
 • Çok erken beklemeyin. Her şeyi düzene sokma arzunuz muhtemelen gerçekleştirilemez. Zor olabilir, ancak işler mükemmel olmadığında hemen her şeyin yolunda olduğunu kabul etmeye çalışın. Kurtarma işleminizi bir “devam eden çalışma” olarak görmeye çalışın.
 • Diğer insanlarla zaman geçirin. Yapmaktan hoşlandığınız şeyler yapın. Hiç hobiniz yoksa yeni bir şeyler deneyin ve beğenip beğenmediğinize bakın. Bir şeyden çok erken vazgeçmenin cazibesine direnin.
Yeme bozukluğu olan kişiler, bozuklukta destek ve cesaret almak için anoreksi yanlısı ve bulimia yanlısı web siteleri arayabilir.
 • Durumunuz için kendinizi suçlamayın veya bunun neden başınıza geldiğini anlamaya çalışmayın. Cevapları olmayan soruları cevaplamaya zaman harcamaktansa daha iyi olmaya çalışmak daha iyidir.
 • Sizinle çalışan sağlık profesyonelleriyle işbirliği yapın. Kendinize ve durumunuza yeni bakma yollarını reddetme cazibesine direnin.
Yeme bozuklukları olan kişiler genellikle çok özeleştirel bulunmaktadır.

Yeme Bozuklukları: Olumsuz Düşünceleri Durdurmak

Yeme bozukluğu olan insanlar genellikle kendileriyle ilgili olumsuz düşüncelerle meşgul olurlar. Sağlıklı veya dengeli düşünmek onlar için genellikle zordur. Tüm olumsuz düşünceleri durdurmak imkânsız olsa da birkaç basit teknikle bu düşünceleri azaltabilirsiniz.

 • Amacınızın her geçen gün daha iyi hissetmek olduğunu unutmayın. Güvendiğiniz birinden umutsuz hissettiğinizde size bunu hatırlatmasını isteyin.
 • Her gün kendinize cesaret verici bir açıklama yapın.
 • Kendinize bunu yapabileceğinizi hatırlatın. Kendinize, “Ben yetenekli bir insanım” deyin.
 • Bir süre dikkatinizi dağıtın. Evcil hayvanınızla oynayın, bir arkadaşınıza “seni düşünüyorum” notu yazın, güçlendirici bir şarkı dinleyin veya olumsuz düşüncelerinizi bir kutuya koyup kutuyu kapatmayı hayal edin.
Sağlıksız beslenme alışkanlıklarından kurtulmanın zaman aldığını unutmayın.
 • Düşüncenizin bu kalıbı oluşturması biraz zaman aldığını bilerek, düşünceyi deneyiminiz olarak kabul edin. Farklı bir şekilde düşünmeyi öğrenmek biraz zaman alacak. Zor durumları ve deneyimleri veya olumsuz düşünceleri ve duyguları kabul etmenize yardımcı olması için farkındalık temelli stres azaltmayı deneyin.
 • Diğer insanlarla zaman geçirin. Onları tanıyın. Olumsuz şeyleri kendinize tekrarlayarak zaman harcamayın.
 • Son zamanlarda öğrendiğiniz şeyler, son zamanlarda sizin için zor olan şeyler veya kendiniz hakkında değiştirdiğiniz şeyler gibi başarılarınızın bir listesini yapın.
 • Yeni bir mağazayı ziyaret etmek veya belirli bir filmi görmek gibi yapmak istediğiniz bir şeyi yapmak için planlar yapın.
Yeme bozukluğu olan insanlar genellikle kendileriyle ilgili olumsuz düşüncelerle meşgul olurlar.

Yeme Bozuklukları: Bir Kişiyi Riske Atan Şeyler

Belirli ihtiyaçlar, korkular, aile dinamikleri ve iletişim kurma, düşünme ve hissetme yolları, bir kişiyi anoreksi, bulimia veya aşırı yeme gibi bir yeme bozukluğu geliştirme riskini daha büyük hale getirir. Bunlardan bazıları şunları içerir:

 • Dikkat ihtiyacı
 • Başkalarını memnun etme, kontrol sahibi olma veya mükemmel olma ihtiyacı
 • Kendine güvensiz
 • Cinsel olarak büyümek veya gelişmekle ilgili korku veya kararsızlık
 • Çatışmayla baş etmede veya öfke, üzüntü veya korkuyu iletmede zorluk
 • Aileden ayrılma sorunları da dâhil olmak üzere aile ilişkileriyle ilgili sorunlar
Durumunuz için kendinizi suçlamayın veya bunun neden başınıza geldiğini anlamaya çalışmayın.

Mantıksız olsa da, bir yeme bozukluğu bu kişilik özelliklerine sahip bazı insanlara bir kimlik, başarı ve güç duygusu getirir.

Yeme bozukluğu olan az sayıda insan da cinsel veya fiziksel olarak istismara uğramıştır. Yiyecek alımlarını kontrol ederek çevrelerini kontrol etmeye çalışabilirler.

Belirli ihtiyaçlar, korkular, aile dinamikleri ve iletişim kurma, düşünme ve hissetme yolları, bir kişiyi anoreksi, bulimia veya aşırı yeme gibi bir yeme bozukluğu geliştirme riskini daha büyük hale getirir.

Yeme bozukluğu olan kişiler ayrıca:

 • Ruh haliyle, özellikle de depresyonla ilgili sorunları olabilir
 • Aynı yaştaki diğer çocuklardan veya gençlerden daha çocukça davranabilir
 • Sinirlilik veya sosyal olarak etkileşime girememe nedeniyle diğer insanlarla geçinmekte zorluk yaşayabilir
 • Ritüellere sahip olur veya işlerin her seferinde belirli bir sırada yapılmasını ister (obsesif-kompulsif özellikler).
Mantıksız olsa da, bir yeme bozukluğu bu kişilik özelliklerine sahip bazı insanlara bir kimlik, başarı ve güç duygusu getirir.

Anoreksiya Nervoza Nedir?

Anoreksiya nevroza, bir tür yeme bozukluğudur. Anoreksiyası olan kişilerde yoğun bir kilo alma korkusu vardır. Yedikleri yiyecek miktarını ciddi şekilde sınırlar ve tehlikeli derecede zayıflayabilir.

Anoreksi hem bedeni hem de zihni etkiler. Diyet olarak başlayabilir ama kontrolden çıkar. Her zaman yemek, diyet ve kilo hakkında düşünürsünüz. Bozuk bir vücut imajınız var. Başkaları çok zayıf olduğunu söylüyor ama aynaya baktığınızda vücudunuzu aşırı kilolu olarak görüyorsunuz.

Yeme bozukluğu olan az sayıda insan da cinsel veya fiziksel olarak istismara uğramıştır.

Anoreksi genellikle ergenlik çağında başlar. Kadınlarda erkeklerden çok daha yaygındır. Erken tedavi etkili olabilir. Ne kadar erken tedavi edilirse, birisinin anoreksiyadan kurtulma şansı o kadar artar. Tedavi edilmeyen anoreksi, açlığa ve kemik incelmesi ( osteoporoz ), böbrek hasarı ve kalp problemleri gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bazı insanlar bu sorunlardan ölmektedir.

Siz veya tanıdığınız biri anoreksiya hastasıysa, hemen yardım alın. Bu sorun ne kadar uzun sürerse, üstesinden gelmek o kadar zor olur. Zamanla ve tedavi ile anoreksiyalı bir kişi daha iyi hissedebilir ve sağlıklı bir kiloda kalabilir.

Anoreksiya nevroza, bir tür yeme bozukluğudur.

Anoreksiye Ne Sebep Olur?

Yeme bozuklukları karmaşıktır ve uzmanlar bunlara neyin sebep olduğunu gerçekten bilmiyorlar. Ancak genetik, aile davranışları, sosyal faktörler ve kişilik özelliklerinin bir karışımından kaynaklanıyor olabilirler. Aşağıdaki durumlarda anoreksiya olma olasılığınız daha yüksek olabilir:

 • Ailenizdeki diğer kişilerde iştahsızlık veya bulimia nervoza gibi yeme bozukluğu varsa
 • Bale, modellik veya jimnastik gibi vücut boyutunu vurgulayan bir işiniz veya spor yapıyorsanız
 • Her zaman mükemmel olmaya çalışan, asla kendini yeterince iyi hissetmeyen veya çok endişelenen bir insansanız
 • Boşanma, yeni bir şehre veya okula taşınmak veya sevdiklerinizi kaybetmek gibi stresli yaşam olaylarıyla uğraşıyorsanız
Anoreksiyası olan kişilerde yoğun bir kilo alma korkusu vardır.

Semptomlar Nelerdir?

Anoreksiyası olan insanlar genellikle bir problemleri olduğunu şiddetle reddederler. Gördüklerine inanmıyorlar veya görmüyorlar. Onlar için yardım almak genellikle sevdiklerine kalmıştır. Birisi için endişeleniyorsanız, belirli işaretlere bakabilirsiniz.

Anoreksi hem bedeni hem de zihni etkiler.

Anoreksiyası olan kişiler:

 • Sağlıklı veya normal olandan çok daha az ağırlıktadır.
 • Kilo almaktan çok korkuyorlar.
 • Normal kiloda kalmayı reddeder.
 • Çok zayıf olduklarında bile aşırı kilolu olduklarını düşünür.
 • Düşük vücut ağırlıklarının ciddiyetini inkar eder.
 • Özgüvenlerini vücut ağırlıklarını ve şekillerini nasıl gördüklerine dayandırır.
Anoreksi genellikle ergenlik çağında başlar.

Yaşamları, ağırlıklarını kontrol etmeye odaklanır. Şunları yapabilirler:

 • Yiyecek, kilo ve diyet konusunda takıntılı olurlar.
 • Ne kadar yediklerini kesin olarak sınırlarlar.
 • Hasta olduklarında bile çok egzersiz yaparlar.
 • Kilo almayı önlemek için kusar veya müshil veya su hapları (idrar söktürücü) kullanır.
Siz veya tanıdığınız biri anoreksiya hastasıysa, hemen yardım alın.

Anoreksi Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz yeme bozukluğunuz olabileceğini düşünürse, kilonuzu boyunuz ve yaşınızdaki biri için beklenen kiloyla karşılaştıracaktır. Yeterli yememekten kaynaklanan sorunları aramak için kalbinizi, akciğerlerinizi, tansiyonunuzu, cildinizi ve saçınızı da kontrol edecektir. Ayrıca kan testleri veya röntgenleriniz olabilir.

Doktorunuz nasıl hissettiğiniz hakkında sorular sorabilir. Depresyon veya anksiyete gibi tedavi edilebilir bir akıl sağlığı sorununun bir yeme bozukluğunda rol oynaması yaygındır.

Anoreksiyası olan insanlar genellikle bir problemleri olduğunu şiddetle reddederler.

Nasıl Tedavi Edilir?

Anoreksiyası olan herkesin tedaviye ihtiyacı vardır. Siz, çocuğunuz veya ilgilendiğiniz başka biri bir yeme bozukluğunun yalnızca birkaç belirtisine sahip olsa bile, şimdi yardım alın. Erken tedavi, anoreksiyanın üstesinden gelmek için en iyi şansı verir.

Tedavi, sağlıklı bir kiloya geri dönmenize ve bu kiloda kalmanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda iyi beslenme alışkanlıkları edinmenize ve kendiniz hakkında daha iyi hissetmenizi öğrenmenize yardımcı olabilir. İştahsızlık hem fiziksel hem de duygusal bir sorun olduğu için bir doktor, bir diyetisyen ve bir danışmanla çalışabilirsiniz.

Kilonuz çok düşükse, hastanede tedavi edilmeniz gerekecektir. Anoreksinin üstesinden gelmek uzun zaman alabilir ve sağlıksız alışkanlıklara geri dönmek yaygındır. Sorun yaşıyorsanız, bunları kendi başınıza halletmeye çalışmayın. Şimdi yardım alın.

Doktorunuz yeme bozukluğunuz olabileceğini düşünürse, kilonuzu boyunuz ve yaşınızdaki biri için beklenen kiloyla karşılaştıracaktır.

Birinin anoreksiya hastası olduğunu düşünüyorsanız ne yapmalısınız?

Değer verdiğiniz birinin yeme bozukluğu olduğunu fark etmek çok korkutucu olabilir. Ama yardım edebilirsiniz. Çocuğunuzun anoreksi olduğunu düşünüyorsanız:

 • Onunla konuşun. Çocuğunuza neden endişelendiğinizi söyleyin. Önem verdiğinizi bilmesine izin verin.
 • Kendiniz ve çocuğunuz için bir doktor veya danışmanla görüşmek üzere randevu alın.
Anoreksiyası olan herkesin tedaviye ihtiyacı vardır.

Tanıdığınız biri için endişeleniyorsanız:

 • Ebeveyn, öğretmen, danışman veya doktor gibi fark yaratabilecek birine söyleyin. Anoreksiyalı bir kişi, yardıma ihtiyaç olmadığı konusunda ısrar edebilir, ama almalıdır. Kişi ne kadar erken tedavi görürse o kadar çabuk sağlıklı olur.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.