Yeni Eklenen İller İle Beraber Hangi İllerde Maskesiz Sokağa Çıkma Yasağı Var?

Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında maskesiz sokağa çıkma yasakları gün geçtikçe daha da fazlalaşıyor. İl Hıfızsıhha Kurulları tarafından alınan kararlar ile 40 ilde uygulanan maskesiz sokağa çıkma yasağına sona olarak 5 ilin daha eklenmesi ile yasaklı olan il sayısı 45’e yükseldi.

MASKESİZ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLAN İLLER

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca toplantı sonrası Diyarbakır, Erzurum, Kayseri, Rize ve Şanlıurfa’da maskesiz sokağa çıkmanın yasaklandığını duyurdu. Alınan kararlar ile maskesiz sokağa çıkma yasağı kapsamındaki il sayısı 45 oldu.

İşte Maskesiz Sokağa Çıkılması Yasak Olan 45 İl;

Adıyaman, Afyonkarahisar, Amasya, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bolu, Burdur, Denizli, Düzce, Elazığ, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Iğdır, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Osmaniye, Sakarya, Siirt, Sivas, Şırnak, Tunceli, Uşak, Zonguldak, Diyarbakır, Erzurum, Kayseri, Rize, Şanlıurfa, Bitlis, Yalova, Bursa.

Belirlenen 45 ilde tedbirlere uymayan, yasakları ihlal edenler hakkında 1.593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. ve 5.326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. maddeleri gereğince idari para cezası uygulanacak.

Hıfzıssıhha Kanunu kapsamında 250 liradan 1.000 liraya kadar idari para cezası, Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi de genel sağlığın korunmasına yönelik verilen emre aykırı hareket eden kişiye 100 lira idari para cezası verilecek.

Buna göre, maskesiz sokağa çıkanların ve belirtilen tedbirleri ihlal edenlerin hakkında her ile göre Valilik İl Hıfsızzıhha Kurulları kurallara uyulmaması durumuna göre idari para cezası 250 liradan yaklaşık 3.191 liraya kadar uygulanacağı bildirildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.