Yeni Otomobilde Gelişme: Fabrikanın İnşaatı Başlıyor!

Yerli otomobilin üretim fabrikasının inşaatının başlayacağı tarih belli oldu.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 18 Temmuz’da Bursa Gemlik’e inşaatın temel atma törenine gideceği bildirildi.

Yeni Otomobilde Gelişme: Fabrikanın İnşaatı Başlıyor!

Erdoğan’ın TOGG Yerli otomobil fabrikasının temel atma görenine katılacağı belirtildi. Gemlik’teki Gencali Mahallesi’nde askeri alana yapılacak fabrikanın inşaatında 2 bin kişinin çalıştırılacağı öğrenildi.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu, yerli otomobil üretimi için Bursa Gemlik’te tahsis edilen arazide inşaata başlıyor. İnşaatın başlama tarihi 18 Temmuz olarak belirlendiği, yerli otomobil fabrikasının temel atma törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı belirtildi.

2022 yılında tamamen elektrikli SUV ve sonrasında Sedan model üretiminin gerçekleştirileceği belirtilen fabrika inşaatının 18 ayda tamamlanması hedefleniyor.

İşletmenin inşaatında 2 bin kişi görev alacak. Yerli otomobil fabrikasında ise 2023 yılında 2 bin 420 kişinin, 2032 yılına kadar ise 4 bin 323 kişinin istihdam edilmesi ön görülüyor.

Yerli otomobil projesinin toplam bedeli 22 milyar lira olarak belirlendi ve proje alanı TOGG’a 49 yıllığına tahsis edildi.