Yer Alanı Satın Almak Yerine Dropbox Kullanın!

Son güncelleme:

Dropbox nedir? Dropbox nasıl kullanılır? Dropbox’ın avantajları nelerdir?  Dropbox dezavantajları nelerdir? Dropbox güvenli midir? 

Dropbox

Dropbox nedir? 

Dropbox  sanal depolama alanıdır.  2 Gb ‘ a kadar ve üzeri ücretsiz depolama alanı sunar. Sanal depolama alanları günümüzde teknolojinin gelişimiyle birlikte çok daha popüler oldu. Dropbox kısaca size internet erişiminizin olduğu her yerde  dosyalarınızı düzenleme veya depolama imkanı sunar. Dropbox uygulaması bulut ( cloud computıng ) ile bağlantılır .  İran asıllı Drew Houston ve Arash Ferdowsi tarafından 2007 yılında oluşturuldu. Telefonunuzda ki veya bilgisayarınızda ki resimlerinizi veya diğer dosyalarınızı internete depolayarak cihazlarınızda daha fazla yere sahip olabilirsiniz. 

Dropbox: Bulut depolama

Dropbox nasıl kullanılır? 

 •  Hesabınızı oluşturduktan sonra size 2 gb alan  içeren temel bir plan sunar. Fakat daha fazla yere ihtiyacınız varsa Dropboz planları sayfasına göz atıp kendinize uygun planı seçebilirsiniz. 
 • Öncelikle bilgisayarınızda Dropbox web sitesini ziyaret edin ve mobil uygulamayı indirin (Android, İOS, Windows Phone). 
 • Web sitesini veya mobil uygulamayı kullanarak yeni bir hesap oluşturun. 
 • Hesabınızı oluşturduktan sonra size 2 GB alan  içeren temel bir plan sunar. Fakat daha fazla yere ihtiyacınız varsa Dropbox planları sayfasına göz atıp kendinize uygun planı seçebilirsiniz. 
 • Oturum açtıktan sonra dosyalarınızı Dropbox’a yüklemeye başlayabilirsiniz. 
 • Hem masaüstü istemcisini, hem de mobil uygulamayı yüklemenizi tavsiye ederiz. Drobpox’un buradan indirebileceğiniz PC istemcisi, mobildekinden farklı olarak Dropbox klasörüne yerleştirdiğiniz dosyaları otomatik olarak buluta yüklüyor. Böylece herhangi bir dosyayı buluta kopyalamak için Drobpox klasörüne yerleştirmeniz yeterli oluyor. Dosyalarınız üzerinde herhangi bir değişiklik yaptığınızda, buluttaki dosyanız da güncelleniyor. 
 • Elbette eşitleme tersi yönde de çalışıyor. Örneğin mobil uygulama yoluyla Drobpox’taki bir dosyanızı değiştirirseniz, genellikle birkaç saniye içinde bu değişikliğin PC’nizdeki dosyalara yansıdığını göreceksiniz. 

Dropbox’ın avantajları nelerdir? 

 • En önemli avantajı tabi ki de ücretsiz olmasıdır.  Uygulamanın yüklü olduğu tüm cihazlarınızın senkronize olma özelliği sayesinde ekstra bir çaba sarf etmeden kaldığınız işe devam edebilirsiniz. 
 • Ayrıca ücretli versiyonunda da verimli kullanabilir toplu görüşmeler yapabilirsiniz. 
 • Kullanımı çok kolaydır. Özel bir bilgisayar bilgisi gerektirmez.Programı öğrenmek için ayrıca çaba sarf etmenize de gerek kalmaz. 
 • Silinen dosyalarınızı kolayca geri getirebilirsiniz .Dropbox yanlışlıkla veya bilerek sildiğiniz dosyaları her ihtimale karşı 30 gün boyunca saklı tutar.Bu da size kolaylık sağlar. 
 • Dropbox sayesinde bilgisayar,telefon , tableti gibi cihazlarınızı aktif olarak  daha verimli kullanmanıza yardımcı olur 
Dropbox Sanal Depolama

Dropbox’ın dezavantajları nelerdir? 

 •  En büyük dezavantajı ücretsiz kullanıclarına 2 GB gibi kısıtlı bir depolama alanı sunmasıdır. B azı kullanıcıların gündelik ihtiyaçları için yeterli gelse de bir çok kullanıcı için yeterli gelmiyor ve başka uygulamalara yöneliyorlar. 
 • Bir diğer dezavantaj ise uygulamanın depolama  alanı ücretlerinin ülkemizde çok pahalı olması. 
 •  Uygulamayı kullanırken dosyalarınızı düzenleme  esnasında herhangi bir internet kesintisi olduğu taktirde  dosya üzerindeki değişikliklerin kaydedilmemesine, dosyayı yükleme sırasında sorun çıkmasına hatta dosya kaybına dahi neden olabilir. 
 •  Kötü amaçlı yazılımların  bilinçsiz kullanım sebebiyle dosyalarınıza sızarak  bilgilerinizin ve şifrenizin çalınma riskini taşır. 
 •  Dropbox  cihazlar arası senkronizasyon hizmeti sunuyor fakat eşitleme esnasında yaşanacak aksaklıklar nedeniyle dosya kaybetmeniz de mümkün. 

 Dropbox güvenli midir? 

 Dünya üzerinde  milyonlarca insanın kullandığı dropbox  güvenlidir.   Verilerin güvenliğinin  büyük bir bölümü kullanıcı tarafından açılan  hesabın giriş bilgilerinin korunmasına bağlıdır. Giriş bilgileri doğru bir şekilde korunur  ve kimse ile paylaşılmazsa  hesaba erişim pek de mümkün olmaz. Dropbox  güvenlik önlemlerini  çok öneme almakta  veri güvenliği şirketin en önemli prensibidir. Ayrıca şirketin aldığı güvenlik önlemlerinin yanı sıra  Dropbox bir Bulut  sunucu hizmeti  olduğundan dolayı bulut sistemlerinin de güvenli olması da avantajdır. 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.