Yerli Elektrikli Fayton Üretildi

Geçtiğimiz aylarda faytonların yasaklanması gündemde olan konulardan birisi olarak karşımıza çıkmıştı. Bu faytonların yasaklanması sayesinde kötü durumda olan atların da koruma altına alınması sağlandı. Bu sayede atların eziyet görmeleri ve kötü bir şekilde bakılmalarının engellenmesi sağlanmaya çalışılıyor. Faytonların yasaklanmasının ardından yerli üretilen elektrikli faytonlar da geçtiğimiz günlerde hayatımıza girdi. Bu faytonlar sayesinde atların daha iyi koşullarda yaşayabileceği bildirildi. Atlara ihtiyaç duyulmadan kullanılabilecek olan bu faytonların deneme sürüşü de bakan tarafından yapıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, faytonun gayet kullanışlı ve dayanıklı olduğunu yapmış olduğu deneme sürüşünden sonra bildirdi. Yerli üretimin ülkemiz için büyük bir öneme sahip olduğunu sözlerine ekledi. Ülkemizde gelecek aylarda daha da kullanışlı olması ve yaygınlaşmasını temenni eden Bakan Varank, özellikle de turistler için tercih edilebilecek olan bir araç olduğunu belirtti. Genel olarak turistik yerlerde de kullanım sağlayacak olan bu faytonlar sayesinde, hayvanlara yapılan eziyetlerin de bu şekilde engellenebileceğini söyledi.

Yerli elektrikli faytonun yaklaşık olarak 33 ülkeye ihraç edildiği belirtildi. Aynı şekilde faytonların 6 ila 8 saat arasında kolay bir şekilde şarj olmasından dolayı pek fazla elektrik de harcamayacağı söylendi. 15 yıllık bir çalışmanın sonucunda elde edilen bu faytonların, tek seferlik şarjla birlikte 70- 80 kilometre gidebildiği görüldü. İlerleyen dönemlerde faytonların daha az şarjla daha çok mesafeye gitmesi bekleniyor.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.