Yeteneğini Moonlighting Dizisi İle Pekiştirdi, Aranan Yüz Oldu: Bruce Willis

Unutulmaz televizyon dizisi ‘ Moonlighting’deki performansı ile akıllara kazınan ve Hollywood’un aranan yüzü olan yetenekli aktör Bruce Willis’in hayatına ve başarılarına yakından bakalım..

Kariyerinin Yolunu Kendisi Çizdi

Yeteneklerini keşfetmeyi ve onlarla vakit geçirmeyi okul hayatına göre daha çok seven Bruce Willis 1995 yılında Almanya’da dünyaya geldi. 4 çocuklu ailenin ilk çocuğu olan aktör, 1957 yılında ailesiyle birlikte Amerika’ya geri döndü. Birçok etkinliğe katılıp öğrenci konseyinde başkanlık yaptığı lise hayatının sonuna kadar New Jersey’de kaldı, üniversiteye gitmek yerine çalışmayı tercih etti ve bir fabrikada işe girdi. Fakat hayatını bu şekilde geçirmek istemediğini fark eden Willis, müziğe olan ilgilisi sayesinde bir R&B grubunda bir süre armonika çaldı ve bazı kulüplerde güvenlik görevlisi olarak çalıştı.

 Oyunculuğa olan merakı ile birlikte okul hayatına geri dönen Willis, Montclair State University’de oyunculuk dersleri almaya başladı ve okul kapsamında çekilen ‘Cat on a Hot Tin Roof’ adlı filmde yer aldı. Yeteneğini sahada geliştirmek isteyen ve daha fazla kazanç elde etmek isteyen aktör okulu bırakıp New York’a taşındı. Orada ünlü isimlerin uğrak yeri olan Cafe Central’da yarım zamanlı olarak çalışmaya başladı. Buradaki çalışmasının kısa süre sonrasında Broadway yapımı ‘Heaven and Earth’de rol aldı. Bu sayede deneyim kazanan Bruce Willis, Sam Shaperd’ın 1984 yılında seyirciye sunduğu ‘Fool For Love’ adlı filminde, televizyon dizisi Miami Vice’da ve bir ‘’Levi’s 501 Jeans’’ reklam kampanyasında oynamasının ardından onun asıl parlamasını sağlayan ABC kanalının ‘Moonlighting’ adlı televizyon dizisinde 3000 aday arasından seçildi ve dizide rol almaya başladı. Bu dizi en sevilen ve izlenen Bruce Willis filmleri arasında ilklere girdi.

1985-1989 yılları arasında gösterimde kalan dizide, zeki ve sempatik dedektif David Addison Jr.’ı canlandıran Willis, bu rolündeki başarısıyla en iyi erkek oyuncu dalında ‘Golden Globes ( Altın Küre )’ ve ‘Emmy Ödülleri’  kazandı. 

1988 yapımı ‘Die Hard’ adlı filmde canlandırdığı ‘John McClane’ karakteriyle filmin gişedeki başarısını arttırırken film eleştirmenleri tarafından da beğeni topladı.

Kariyerindeki düşüşü 1992 yapımı ‘Death Becomes Her’ , 1994 yapımı  ‘Striking Distance’ filmlerinde yaşasa da kendisini toparlaması uzun sürmedi. Yeniden doğuşunu 1994 yapımı ‘Quentin Tarantino’nun kült filmi ‘Pulp Fiction’la yapan Bruce Willis, yakaladığı başarısını aynı yıl çekilen ve yayınlanan ‘Nobody’s Fool’ adlı filmle devam ettirdi.

Brad Pitt ile ‘Twelve Monkeys’ filminde oynadıktan sonra Milla Jovovich ile başrolünü paylaştığı, 1997 yapımı Luc Besson filmi ‘The Fifth Element’ gösterime girdi. 1999 yapımı gerilim filmi ‘The Sixth Sense’te oynadığı çocuk psikoloğu rolü ile filmin gişe başarısını arttırdı, ve kendisini bir kez daha ispatlamış oldu.

Yeteneği Ödüllerle Taçlandırıldı

‘Moonlighting’ adlı, ABC kanalına yayınlanan televizyon dizisindeki zeki ve sempatik dedektif David Addison Jr.’ı rolü, Bruce Willis’e ‘En İyi Erkek Oyuncu’ dalında ‘Golden Globes ( Altın Küre )’ ve ‘Emmy Ödülleri’ kazandırdı.

Arkadaşı Matthew Perry ile bir iddiaya girdi. Buna göre eğer Bruce Willis kaybederse Friends dizisine konuk olacaktı. İddiayı kaybeden aktör zamanında büyük ses getiren günümüzde de hala izlenen, unutulmaz TV dizisinin bir bölümüne konuk oldu. Eğlence olsun diye girdiği ve kaybettiği iddia sonucu dizide sergilediği performans Bruce Willis’e  2000 yılında ‘En İyi Konuk Oyuncu’ dalında ‘Emmy Ödülü’nü getirdi.

Empire Dergisi’nin hazırladığı ‘Tüm Zamanların En İyi 100 Film Yıldızı Listesi’nin 22. sırasına sergilediği takdir edilesi performanslar ile kendi adını yazdırmayı başardı.

Ünlü Aktör Bruce Willis Hakkında Bilinmeyen Şeyler

-Saat kullanmayı çok seven Bruce Willis, saati kolunun iç tarafına gelecek şekilde takmayı tercih ediyor. Bu alışkanlığını oynadığı filmlerde de görebilirsiniz.

-Solaktır.

-Okulda öğrenci birliği başkanıydı.

-Seagram’ın sözcülüğünü yaptığı sıralarda sarhoş olarak araç kullandığı sebebiyle tutuklandı ve bu yüzden mevcut işinden atıldı.


-Demi Moore’un  ‘Striptease’ filminin reklamını yapmak için katıldığı ‘David Letterman’ şovunda striptiz yaptı.

-Bruce Willis, bir video oyununda ilk kez oyunculuk yapan aktördür. O zamana kadar hiç bir aktör, seslendirme dışında oyuna dijital olarak eklenen fiziksel hareketleri için kullanılmamıştı.

-Kısa süre önce, bundan sonra bir “şiddet” filmi ya da “dünyayı kurtarma” filminde yer almayacağını söyledi.

Sol omzundaki yara gibi görünen şey aslında bir yara değildir. Lise döneminde güreş sporu ile ilgilenirken omzunu zorlamış. Bunun sonucunda da omzu bu hale gelmiş. Kalın bir boyna sahip olmasını da güreşe borçlu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.