Deep Blue Club

Yılların Usta Oyuncusu: Demet Akbağ

Demet Akbağ Kimdir?

Yıllardır ekranlarda gördüğümüz Demet Akbağ, yıllar her ne kadar geçerken bizden bir şeyler alıp götürmüş olsa da, yılların usta sanatçısı hem oyunculuk başarısından hem güzelliğinden yıllar geçse de ödün vermemiştir. Demet Akbağ filmleri büyük bir çokluğa sahiptir. Bu senenin popüler filmi ‘Sen Hiç Ateş Böceği Gördün Mü?’ Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönettiği ve Demet Akbağ’ın başrol oyuncusu olduğu tiyatro oyunundan uyarlanmış, güzel bir seri olan Eyvah Eyvah, Eyvah Eyvah 2, Eyvah Eyvah 3 filmleri, Hükümet Kadın ve Hükümet Kadın 2 film serisi gibi daha birçok başarıya imza atmıştır. Dilerseniz başarılı Türk sinema ve dizi oyuncusu olan Demet Akbağ Kimdir? yakından tanıyalım.

Demet Akbağ’ın Ödülleri Saymakla Bitmiyor!

View this post on Instagram

A post shared by demet akbağ (@demetakbag)

Demet Akbağ’ın katıldığı 10. Quality Ödül Töreni

Usta oyuncu artarak devam eden başarılı kariyer serüvenini aldığı ödüller ile taçlandırmıştır. Dizi ve sinema tecrübesi ne kadar fazla ise ödülleri de bir o kadar fazladır. Demet Akbağ, yılların getirdiği tecrübesiyle birlikte birçok ödüle layık görülmüştür. Demet Akbağ’ın ödüllerinin bir kısmına göz atalım:

  • 2020 yılında 46. Altın Kelebek Ödülleri-Başarı Ödülü’ne layık görülmüştür.
  • 2011 yılında 4. Yeşilçam Ödülleri kapsamında, Eyvah Eyvah film projesindeki başarısı sayesinde En İyi Kadın Oyuncu seçilmiştir.
  • 1996 yılında Altın Kelebek Ödülleri kapsamında Yılın Komedi Sanatçısı, aynı zamanda Magazin Gazetecileri Derneği- Komedi Sanatçısı Ödülü’ne layık görülmüştür.

Yukarıda ele aldığımız ödüller harici Demet Akbağ’ın daha birçok ödülü vardır.

Başarılara İmza Atmasını Sağlayan Hayat Serüvenine Göz Atalım

Bu karede Demet Akbağ ‘ın oyunculuğunu en güzel şekilde sergilediği Bir Demet Tiyatro televizyon dizisi afişinin önünde gururla duruyor.

Demet Akbağ, 23 Aralık 1959 yılında Denizli’de dünyaya gözlerini açmıştır. Babası Oktay İybar, gazeteci ve fotoğraf sanatçısıydı. Annesi Benan Yavuzkol ile yollarını ayırmasının ardından 1972 yılında anne ve anneannesi ile birlikte İstanbul’a taşındı. İstanbul Kız Lisesi’nde başladığı lise öğrenimini Erenköy Kız Lisesi’nde tamamladı. Liseden sonra 1982 yılında İstanbul Belediye Konservatuvarı’na girmiştir. Buradaki eğitimini dört yıl içerisinde tamamlayarak evliliğe olan ilk adımını atış ve ilk evliliği dört yıl sürmüştür.

Oyunculuğa Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatrosu’nda Amatör Olarak Başladı ve Bugünlere Kadar Geldi

Demet Akbağ, kendi hayat neşesini ekranlara taşıyan bir karakterdir.

Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatrosu’nda amatör olarak oyunculuğa başladıktan sonra 1980’li yıllarda Kent Oyuncuları, Hadi Çaman Yeditepe Oyuncuları, Devekuşu Kabare gibi tiyatro topluluklarında profesyonel olarak devam etmiştir. 1995 yılında Yılmaz Erdoğan ile birlikte Bir Demet Tiyatro adlı TV dizisini yayınlamış ve yedi yıl boyunca yayınlanmıştır. Vizontele, Vizontele Tuuba, Organize İşler, Neredesin Firuze gibi sinema filmlerinde başrol oynayarak Neredesin Firuze sinema projesi ile Sadri Alışık ve Siyad Ödüllerine layık görülmüştür. 2011 yılı itibariye ATV’de yayınlanan İstanbul’un Altınları daha sonra 2013 yılında Show TV’de yayınlanan Sevdaluk adlı dizide rol almıştır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.