Yılmaz Erdoğan’ın Yaşamı, Ailesi, Kariyeri!

Yılmaz Erdoğan, 4 Kasım 1967 yılında Hakkari’de dünyaya gelmiştir.

Yılmaz Erdoğan ve babası Nazım Erdoğan Hakkari’deki doğduğu evin önünde

İlk ve ortaokulu bitirdikden sonra Ankara Aydınlıkevler Lisesi’nde eğitimine devam etmiştir.

Babası Nazım Erdoğan oğlunun mühendis olmasını istemiştir. Bunun üzerine babasının hayallerini gerçekleştirmek amacı ile İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’ni kazanmıştır.

Nazım Erdoğan ve Süheyla Erdoğan

Fakat İTÜ’deki eğitimini yarıda bırakarak Ferhan Şensoy’un Nöbetçi Tiyatro kadrosuna katılır. Olay şöyledir;

Gazetede oyuncu aranıyor ilanını görüp seçmelere gider, eline Ferhan Şensoy’un ‘Afitap’ın Kocası İstanbul’ oyunundan bir bölüm tutuşturulup ‘Git bu bölüme çalış, sonra sınava gel’ deniyor ve ardından sınav günü geldiğinde Yılmaz Erdoğan sahnede yerini alıyor fakat Ferhan Şensoy hemen orada; ”Senden tiyatrocu olmaz” der.

Ev arkadaşı, dostu Muhsin Kızılkaya ise bu işin henüz bitmediğini söyler ve araya tanıdığı Vedat Günyol’u sokar. Ve Günyol Ferhan Şensoy’u arayıp ‘sana yarın bir delikanlı getireceğim’ der. Giderler ve Ferhan Şensoy, Yılmaz Erdoğan’a ‘seni bir yerden tanıyor muyum’ diye sorar, karşılığında ‘bir kaç gün önce sınavdaydım’ cevabını alınca Ferhan Şensoy ‘Vedat hoca sendeki cevheri görmüş, demek ki ben görememişim” der.

Ardından Levent Kırca´nın ‘Olacak O Kadar’ isimli tv programında başyazar olarak çalışmıştır.

Yılmaz Erdoğan’ın Yaşamı, Ailesi, Kariyeri!

TRT´de yayınlanan ‘Umut Taksi’ ismindeki dizinin yazarıdır. Ayrıca bu dizide rol almıştır.

Bir Demet Tiyatro adlı dizideki Mükremin Çıtır karakteri ile geniş kitlelerce tanınmaya başlamış, aynı zamanda bu dizinin senaristliğini de yapmıştır. 1994 yılında Necati Akpınar ile birlikte Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM)’ni kurmuştur.

Burada ‘Haybeden Gerçeküstü Aşk’, ‘Sen Hiç Ateşböceği Gördün Mü?’, ‘Cebimde Kelimeler’, ‘Otogargara’, ‘Bana Bir Şeyhler Oluyor’ gibi oyunları kaleme aldı. Ardından Demet Akbağ ile başrol olarak oynadığı ‘Bir Demet Tiyatro’ adlı oyunu yazmıştır.

2001 yılında hem yazıp oynadığı hem de yönettiği Vizontele isimli ilk uzun metraj filmini çekmiştir.

Sadri Alışık Ödülleri en iyi erkek oyuncu, Altın Kelebek Ödülleri en iyi komedi dizisi, AACTA en iyi yardımcı erkek oyuncu, Afife Tiyatro Ödülleri Cevat Fehmi Başkurt özel ödülü sahibidir.

İlk bölümü 28 Mayıs 2008’de Kanal D’de Çok Güzel Hareketler Bunlar başlamıştır. Yılmaz Erdoğan yönetiminde BKM Mutfak oyuncularının sahne aldığı programda, önceleri seyirciler de puan vererek oyunlarda etkin olmuş, daha sonra ise bu uygulamadan kalkıp yalnızca skeçler verilmiştir. Yılmaz Erdoğan’ın kardeşi olan Deniz Erdoğan, çok bilindik bir melodi olan Camptown Races isimli Amerikan halk şarkısına söz yazmak suretiyle programın jenerik müziğini hazırlamıştır. Ayrıca ekibin Çok Filim Hareketler Bunlar adlı uzun metraj sinema filmleri 26 Mart 2010’da gösterime girmiştir. Program 26 Haziran 2011 tarihinde 90. bölümde bitirilmiştir.

Çok Güzel Hareketler 2, BKM Mutfak imzalı, ilk bölümü 10 Şubat 2019 tarihinde Kanal D’de yayınlanmıştır. 2008-2011 yılları arasında yayımlanan Çok Güzel Hareketler Bunlar programının devamı niteliğindedir.

Aşk Hayatı;

Yılmaz Erdoğan, 1991’de Sanem Oktar ile evlenmiş ve 1998’de ayrılmıştır. Bu evlilikten Berfin isimli bir kızı bulunmaktadır.

Yılmaz Erdoğan’ın Yaşamı, Ailesi, Kariyeri!

Yılmaz Erdoğan ikinci evliliğini 2006 yılında Belçim Bilgin ile yapmış 2018 yılında boşanmıştır, Belçim Bilgin ve Yılmaz Erdoğan’ın Rodin isimli bir oğlu vardır.

Yılmaz Erdoğan’ın Yaşamı, Ailesi, Kariyeri!

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.