Yoga Nedir?

Hayatımızın günlük akışı içinde oradan oraya koşarken birçok yere savruluyoruz fakat kendimize yetişmek pek mümkün olmuyor. Çoğu kişi kendine yetişebilmek adına farkındalık ve bilinçle yogadan yana oluyor. Peki nedir bu yoga? Kişinin kendi bilinci ve kontrolü altında ruhunu ve bedenini belirli bir çok teknikle eğiterek kişinin bedenine ve ruhuna egemen olmayı öğütleyen ve yaşama hakim olmayı sağlayan bir Hint felsefe sistemidir.

Tabi ki birçok duruş, poz ve yöntemle yapılan bedeni rahatlatmaya odaklı bir sistemdir. Ama bu yazımızda bu hareketlerden çok yoganın felsefesi ve vücudumuza faydaları hakkında konuşacağız.

Yoganın Faydaları Nelerdir?

  • Öncelikle en önemli özelliği bedenimizi dinginleştirmesi ve bizi stresten uzak tutmasıdır.
  • Kendi bilincimizin ve kapasitemizin farkına varmayı sağlar.
  • İç huzuru yakalamaya yardımcı olur.
  • Zihnimizi ve düşünce yapımızı yeniler, yaratıcı bir kişiliğe bürünmemizi sağlar.
  • Negatif düşüncelerden ve olumsuzluklardan bizi uzaklaştırır.
  • Vücudun duruşunu düzenler ve kol, sırt, bacak, kalça, boyun gibi bölümlerimizi kuvvetlendirir.
  • Fiziksel ve metabolik sorunların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.
  • Enerjiyi ve nefesimizi doğru kullanmayı öğrettiği için erken yaşlanmayı önlemektedir.
  • Aynı zamanda kalp ritmini düzenler.

Yoganın Felsefesi

Bu felsefenin temeli beden, zihin ve ruhun eşsiz uyumunu yakalayabilmektir ama bunun için gerekli birkaç madde vardır. Bunun için yoga yapmak ve uygulamak isteyen herkesin öncesinde bilmesi ve uyması gereken kurallar vardır.

Öncelikle kesinlikle şiddetten uzak durmalı ve şiddet karşıtı bir karakter olmalısınız. Hayatınızın her anında dürüstlüğü benimsemeli ve yalan söylememelisiniz.

Çalmamak ve hırsızlık yapmamak ta bu maddelerden bir tanesi… Affedici ve sabırlı olmayı öğrenmelisiniz. Vicdanlı ve merhametli olma duygusunu her daim içinizde barındırıyor olabilmelisiniz. Seksüel enerjinizi doğru bir şekilde kontrol edebilecek durumda olmalısınız. Bedenen ve ruhen temizlik içinde olmalı ve düzenli bir diyet veya beslenme biçimi edinip uygulayabilmelisiniz.

Disiplin Sağlar

Kişilerin içlerinde bulunan bir takım disiplinler de vardır ki bunlara da uymak ve uygulamak gerekir. Öncelikle memnun kalmayı öğrenmelisiniz, iman etmeyi ve yardımseverliği hayat rutinlerinizden birisi haline getirmelisiniz. Arkadaş canlısı ve sevecen bir insan olmalı aynı zamanda içinizde ve dışarıya karşı alçak gönüllü davranmalısınız. Zihin kontrolünüz olmalı neyi neden ve ne zaman yapabileceğinize hür karar verebilmelisiniz. Tanrıya iman etmek ve inanç ise en önemli kurallardan. Çünkü her canlı tapınma ve inanma isteğini içinde barındırır. Bunu başarmadan felsefi bir sistemle iç huzurunuzu ve benliğinizi kontrol altına almak pek mümkün olmayacaktır. Son olarak verilen sözlerinizi ve yeminlerinizi unutmamalısınız.