Yok Artık Diyeceğiniz En İyi 20 Bilim Kurgu Filmi

Sinema tarihinde en çok merak uyandıran film türü olan bilim kurgu‘ nun en iyilerini sizler için listeledik.

1 Başlangıç (Inception)IMDb Puanı: 8,8

Christopher Nolan tarafından yazılıp yönetilen inception’nun başrol oyuncusu Leonardo dicaprio dur. Inception filminde başrolü çok yetenekli bir hırsızdır. Kurumsal casusluğun yeni hedefi olmayı başarmıştır. Ancak bu durum onu uluslarası bir kaçak yapmıştır ve değer verdikleriyle imtihan edilmiştir. Bulunduğu durumdan kurtulabilmesi fırsatlar sunulmuştur. İyi bir soygun yerine tam tersini yapmak zorunda kalan cobb ve takımı görevi başarıyla yerine getirirse harika bir suç olacaktır.

2 Matrix: IMDb Puanı: 8,7

Matrix filmi Lana Wachowski ve Lilly Wachowski kardeşler tarafından yazılıp yönetilmiştir. Bilgisayar programcısı ve harika bir hacker olan Thomas Anderson resmi adamların yakın takibindedir. Bu takibin sebebini Morpheus söyleyecektir. Neo, Merpheus ‘ un söylediklerine inanmak zorundadır. Büyük bir yalanın içinde kalan Neo’ nun içinde bulunduğu dünyanın da aldatıcı olduğunu anlar. Neo bu düzeni değiştirmek için elinden geleni yapar.

Matrix 3 muhteşem seriden oluşmaktadır:

The Matrix (1999)
The Matrix Reloaded (2003)
The Matrix Revolutions (2003)

3 Yıldızlararası (Interstellar): IMDb Puanı: 8,6

2014 ABD yapımı olan filminin yönetmenliğini Christopher Nolan, senaristliğini Jonathan Nolan ve Christopher Nolan yapmıştır. Film 2015 yılında En İyi Görsel Efekt Oscar’ı ve BAFTA En İyi Özel Görsel Efekt Ödülü, Empire En İyi Film Ödülü, Empire En İyi Yönetmen Ödülü, Film Eleştirmenleri MVP Ödülü almıştır. Yıldızlararasında filmi eleştirmenler tarafından verilen en iyi Bilim Kurgu Ödülüne layık görülmüştür.

2067 yılında toz fırtınaları ve kuraklık insalığı tehdit etmektedir. insanlara tek kalan mısır oluyor. Mühendis ve eski NASA pilotu olsn Joseph çiftçilikle uğraşıyordu. Joseph, kayınpederi, oğlu ve kızıyla yaşamını sürdürüyordu. Toz fırtınası sonrası odasında beliren izler sebebiyle kendisiyle bir hayaletin iletişi kurmaya çalıştığını ve bu izlerin yerçekimsel dalga kodları olduğunu iddia ediyor.

4 Marslı IMDb: 8,0

Astronatların görev için gönderildiği Mars gezegeninde, Mark Watney ismindeki astronotun kuvvetli bir fırtınadan sonra öldüğü düşünülüyor ve ekip arkadaşları tarafından terk ediliyor. Ancak astronot hayattadır ve Marsta tek başına kalmıştır. Sınırlı ekipmanla dünyaya yaşadığını bildirmek için işaret göndermeye çalışır. NASA marslını dünyaya geri dönebilmesi için çabalarken ekip arkadaşları da tehlikededir…

5 Avengers: Endgame ımdb:8.6

Avengers Infinity War“dan sonra pek çok süper kahraman yok olmuştur. Yer yüzü üzerindeki Black Widow, Kaptan Amerika, Thor ve Hulk kurallarını belirlerken, Iron ve Nebula ise kontrolünü kaybettikleri bir uzay gemisinde, uzay kara deliğe doğru sürüklenmektedirler. Bu takım için işler çok kolay değildir. Fakat Daha önce var olduğunu bilmedikleri bölgeler, kahramanlar ve galaksiyi öğrenen ekip, Thanos’un kurduğu düzensizliği değiştirmek ve kaybettiklerini geri almak için hayati önem taşıyan bir mücadeleye girerler. kahramanların akılalmaz mücadelerini anlatan bir film serisi.

 6- Pan’ın labyrinth ımdb: 8.2

Pan’ın Labirenti, küçük bir kız çocugunu fantastik bir dünyanın içinde kaçiş maceralarını anlatıyor. İspanya’daki vahşettin merkezinde kalan Ofelia, korkunç eğilimleri olan babasının çevresinde bulunan insanlara yaptıklarını birebir gözlemleme fırsatı bulmuştur. Gerçekleriden uzaklaşabilecegi bir kaçış olarak hayallerine sığınan küçük bir kızın hem gizemli hemde hüzünlü bir hikayesi.

7 -The Terminator ımdb; 8,00

Terminatör, uzak geleceğin anlatıldığı 2029 da geçen bir filmdir. Bu filmde dünyanın robotlar tarafından yönetileceğini anlatmaktadır. Bu robotlara da karşı çıkan mücadele eden bir topluluk vardır. Makineler sınırsız ve bitmeyen bir güç kullanmanın peşindelerdir.

Terminatörün 6 serisi vardır ve birbiriyle bağlantılı olarak ilerler. Terminatör 1, Terminatör 2 : Mahşer Günü, Terminatör 3: Makinelerin Yükselişi, Terminatör 4: Kurtuluş, Terminatör 5: Genisys ve Terminatör 6: Kara Kade

8 – Edge tomorrow (yarının sınırında) ımdb: 7.9

Yakın zamanda dünyayı kuşatan Mimics adındaki uzaylılardan oluşan birlik, şehirleri sırasıyla yok etmeye başlar ve bircok kişinin hayatının sonlanmasına sebep olur. Gezegenimizdeki hiçbir güç uzaylıların savaş aletlerindeki gücüne ve anlaşma yetilerindeki hıza ulaşamaz. Tecrübesiz subaylar için bu savaş kaybedip ölüceklerini bildikleri bir yenilgi haline gelmiştir. Saniyeler içinde haytlarını kaybetmek kaçınılmaz olmuştur… Bu hayat kaybı sonu ifade etmez tam aksine yeniden doğuştur. Aşması zor bir döngünün içerisinde kötü bir güne uyanmak ve yeniden öldürülerek zorlu savaşı atlatması gerekmektedir. her geri dönüşte bir öncekinden kuvvetli olamalıdır.

Bu heycan dolu filmin başrolinde Tom Cruise, Emily Blunt ve Charlotte Riley ‘nin paylaştığı filmin yönetmenliğini Doug Liman üstleniyor.

9 -Gravity (2013) IMDb: 7,7 

Gravity filminde ilk uzay görevi olan tıp mühendisi karakterini Bullock canlandırıyor. En son göreve çıkan daha önce deneyimi olan astronot karakterini ise Matt Kowalski canlandırmaktadır. İlk zamanlar sıradan bir iş gibi görünse de sıradışı ve beklenmedik olayların ard arda gelmesiyle uzay gemisi parçalanır. Astronatlar uzaydaki kocaman bilinmezliğin içinde tek başlarına ve savunmasız kalmışlardır. Tek başlarına ve savunmasız kalan astronatlar uzayın derinliklerini yok olur. Oksijenleri kısıtlı olan iki astronot yaşam mücadelesi verirken bir yandan da umutlarını kesmye başlarlar. Uzayın kocaman kara boşluğunda başka bir istasyon bulabilmek için mücadele verirler. Hem gerilim hemde bilim kurgu filmlerinden hoşlanan kişilerin bayılacağı bir film.

 

10- Minitory Report (2002) IMDb: 7,7

Yönetmenliğini Steven Spielberg ustlendiği filmde Tom Cruise, Kathryn Morris ve Colin Farrell rol almıştır. Dedektif olan John Andeton farklı yetenekleri olan kahinler ve teknoloji sayesinde olayları daha olmadan fark edip katilleri tutuklayan farklı güçleri olan bir polis biriminde calışmaktadır. Filmin konusu kadar olayların tersine dönüşü de çok ilginç bir şekilde işlenmiştir. Şimdiye kadar savunduğu sistem artık lehine işlemektedir.

11-  Kelebek Etkisi (The Butterfly Effect) ımdb:7,7

Çocukken korktuğu anılar yaşamış ve bunlarla mücadele etmek zorunda kalan bir adamın hikayesini anlatmaktadır. Yaşadıklarının üzerinde zaman geçse bile geçmişe gidebileceğini öğrendiği zaman olayları değiştirebileceğini anlar. Ancak bu değişiklikler hem kendi hayatında hemde çevresinde bulunan kişilerin hayatını çok fazla etkilemktedir. Çoğu zaman beklediğinin tam tersi etkiler ortaya çıkmaktadır.

12- Yapay Zeka (2001) IMDb: 7,2

Kendi halindeki 11 yaşındaki küçük çocuk david herkesden farklı bir çocuktur. Bunun nedeni vardır. David insanlarla aynı davranışlara sahip olduğu için ve kendini de gerçek bir çocuk olarak gördüğü için yapay zeka bir kişilik olduğu kolay kolay anlaşılmamaktadır. Ancak bu yapay zeka çocuk sahibi olamayan ailelerin sahip olduğu oyuncaktan ibarettir. David bu durumu anladıgında, kendi için oldukça tehlikeli olan bir yolculuk serüvenine çıkacaktır. Bu serüvende David ‘i süprizlerle dolu zorluklar beklemektedir.

13- Timecrimes (2007) ımdb 7,2

Karısıyla yeni bir eve taşınan Hektor evde kaldıkları ilk gün ilginç bir olaya şahit olur. Dürbünüyle etrafı izlerken ormanın derinliklerinde üzerinde giysi olmayan bir kadın görür, yanına giderken tanımadığı esrarengiz bir adam tarafından saldırıya uğrar. Adamdan kaçarken ilginç bir yer bulur ve sığınır. Ancak zamnanda geriye gider. zamanda geriye gittiği için iki tane Hektor olur. ilginç bir durumun içinde kalan Hektor ne olduğuna anlam ararken birden fazla Hektor meydana gelir…

14 -Predestination (2014) ımdb 7,5

Çok sürükleyici bilim kurgu filmi olan predestion, zamanlar arası seyahat ederek olucak olan yada daha önce olucak olan olayaların önüne geçmeye çalışır. Suçluları yakalamaya calışan ve suçları engellemek için çabalayan ajanın hikayesini konu alan bir filmdir. Bu ajan gizli bir serviste çalışmaktadır. Süper güçlere sahıp ajanın son görevi New York da patlamada milyonlarca insan öldüren bombacıyı bulmak ve bu olayı hiç yaşanmamış olmasını sağlamaktır. Bu görev için bir barda işe başlayan ajan barmen olarak çalışırken bir köşe yazarıyla tanışır gecenin ilerleyen saatlerinde olaylar karmaşıklaşır ve sohbet derinleşir…

15- Yasam şifresi ımdb:7,5

Uyandığı zaman kendini hızlı trende bulan ve burada neden olduğu hakkında hiç bir fikri olmayan yüzbaşı Colter stevense( jake Gyllenhaal), yanında Christina ( Michelle Monaghan) adında biriyle karşılaşır ve kendisini tanımayan biriyle karşılaşır daha sonra hareketlerini izleyerek onu tanıdığını anlar. Kendine bir sığınak ararken aynada kendini görür. Yüzünün ona ait olmadığını anladığı zaman dehşete uğrar ve neyin içinde olduğuna anlam veremez. Aynı zamanada cüzdanından da sınıf ögretmenine ait bir kimlik çıkar. Bu arada trende çok şiddetli bir patlama meydana gelir. Patlamadan hemen sonra Colter’ a gizli bir görevde olduğu anlatılır. Yaşam şifresi adı verilen bu görevde yer alan Colter paralel evrende yer değiştirebilmektedir. Colter’ ın sadece 8 dakikası vardır bombacıyı bildirmek için….

16- 28 gün sonra ımdb; 7,6

İngiltereyi etkisi altına alan çok ölümcül bir virüs salgını vardır. Araştırma labaratuvarında kullanılan hasta şempazelerden bulaşan virüs çok etkilidir. Bu hastalığa yakalanan insanlar kötü durumdadırlar. Virüsle mücadele etmeye çalışan insanların tek amacı virüsü yok etmek değildir. Virüse yakalanan insanlarla da mücadeleye devam etmektedirler. Hastalıktan ve hastalardan kaçış olarak askerlerin yönetiminde bulunan sığınaklara taşınırlar ancak burada da çok farklı sorunlarla karşı karşıya kalırlar. İngiltere yapımı bir filmdir. Yönetmenliğini Danny Boyle ‘dir.

17 -Avatar

Ağabeyinin ölümünden sonra jake sully, Pandora ismindeki çok uzaklardaki gezegenin başına geçme kararı alır. Bu adada soyları tükenmekte olan Navi adındaki halk yaşamlarını sürdürmektedir bu halkın dilleri, dünyayla ilgili fikirleri, yaşama tarzları kendilerine özgürdür. Jace halkın arasında onlar gibi olur ve doğada huzur bulmaya başlar. Bunu sebebi orada bulunan kaynakları daha yakından takip edebilmektir. Jace kendi ırkından geldiği gezgeni korumak için elinden geleni yapar..

18-Geliş ımdb; 7,9

Filmde, Dr. Louse Banks’ın hikayesi anlatılıyor. Çok fazla uzay gemisinin yer yüzüne inmesiyle dünya sarsılıyor. Gelme sebepleri bilinmeyen uzaylılarla iletişime geçmek için farklı yollar aranır. İletişim kurmakta zorlandıklarından ordu dil bilimcisi Dr. Louse Banks’ dan yardım istenir. Bu zorlu süreçte uzaylıların iyi niyetli mi kötü bir amaçla mı dünyada olduklarını anlamaya çalışırlar. Ordu uzaylılara saldırma taraftarıdır ve bu işleri daha da zorlaştırmaya başlamıştır.

19-Deney (2009) IMDB;5,7

Bilimsel dünyanın aranan isimleri olan Clive ve Elsa ‘nın uzamanlık alanları DNA kopyalamaktır. Melez canlılar yaratmak için farklı yaşam formlarının DNA larını birleştimeleri gerekir. Bilime de birbirlerine oldukları gibi aşıklardır. Çalışmalarını daha da ilerletmek için insan DNA ‘sı kopyalamak istemektedirler. Bu projeye karşı çıkanlar olduğu için gizli yürütürler. Deneylerin sonucu çok ilginçtdir. İnanılmaz bir melez ortaya çıkmıştır. İnsan ve hayvan karışımı bir mahlukat. Bu oluşturdukları yaratık bu sevgi dolu çifte hem akıl almaz bir deneyim yaşamalarını sağlar hemde onların en büyük sorunu haline gelir.

20-Gizli Kimya (2013)

Akılalmaz işgencelere maruz kalan Kris adındaki bir genç kadını konu almaktadır. genç kadını zorla tutsak eden bir adam tarafından hem fiziksel hemde psikolojik şiddet ve baskı altındaolan kadın , hayaller görmektedir ve zamanla geçeklikten uzaklaşmaktadır. Tüm bunlar olurken domuzlar ve genç kadın arasında ilginç bir şekilde hücre alış verişi yapılmaktadır. Bu olayı gören bir kişi vardır. Tanık ve Krıs şans eseri tanışırlar ve birbirlerine yardımcı olabimek için ellerinden geleni yapmaya çalışırlar. Ancak şuana dek yaşadıkları ikisi için de çok zorlayıcıdır.

Sizlere şuana kadar çıkmış en iyi bilim kurgu filmlerini listeledik!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.