YÖK’ten Açıklama: ALES Şartı Kaldırıldı!

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), doktora mezunları için önemli bir açıklamada bulundu.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), yeniden doktora ve yüksek lisans yapmak isteyen doktora mezunlarından ALES(Akademik Personel Ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı) şartını kaldırdı.

 “Lisansüstü Eğitim Ve Öğretim Yönetmenliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”  Resmi Gazete’de yayımlandı. Yükseköğretim Kurulu (YÖK)’nun resmi internet sitesinde yapılan açıklamaya göre yeni düzenlemeyle;  doktora/sanatta yeterlilik/ tıpta uzmanlık/ diş hekimliğinde uzmanlık/ eczacılıkta uzmanlık, mezunlarının yüksek lisans ve doktora programlarında başvurularında daha önce istenen ALES’e girme şartı bundan böyle aranmayacak.

Yapılan değişikliklere göre yüksek lisans ve doktora başvuruları yapan doktora mezunlarının başvurularında kullanılmak üzere ALES puanı üniversitelerin yetkili kurulları tarafından programların niteliğine göre belirlenip, başvurular sırasında ikna edilecek. Adayların değerlendirme işlemleri için 55’ten düşük, 75’te fazla olmamak üzere bir puan tespit edilecek.

Düzenlemeye ilişkin yapılan açıklamada YÖK son dönemde 100/2000 Doktora Projesi gibi projelerle doktoralı insan kaynağını arttırmaya yönelik çalışmalar yürütmekte olduğunu ve bu değişikliğin doktoralı insan kaynağındaki niteliği arttırmaya katkı sağlayacağı değerlendirmesinde bulundu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.