Yunan Mitolojisi Hakkında Tüm Merak Edilenler

Son güncelleme:

Yunan Mitolojisi Nedir? Tanrıları Kimdir Ve Özellikleri Nasıldır? 

Yunan Mitolojisi Nedir?

Yunan mitolojisi diğer mitolojilerden etkilenerek ortaya çıkmış olan bir inanış biçimi durumundadır. Yunan mitolojisinde bulunan çoğu tanrılar Romalılarda da vardır. Fakat Roma mitolojisinde değişik adlarla bulunmaktadırlar. Peki Yunan mitolojisi nedir? Yunan mitolojisinde en popüler tanrılar kimdir? Yunan mitolojisinde tanrıların görevleri nedir? Yunan mitolojisi hakkında tüm merak edilenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Yunan Mitolojisi Nedir?   

Yunan Mitolojisi Tanrıları Kimdir?

Yunan mitolojisi,  Antik Yunan’da evrenin yaratılış süreci ve birçok değişik konu içerisinde barındıran hikaye ve öğretileri bulunan bir mitoloji konumundadır. Ayrıca bu mitoloji eski Yunan dininin de temeli durumundadır. Günümüzde ise ulaşılan kaynaklar bu masal ve efsanelerin o dönemde Mythos yazarı diye tanımlanan derleyiciler tarafından oluşturulduğu yazılı halleridir. Mitoloji hakkında birçok bilgi bulmak için dönemin sanat eserlerindeki ipuçları da toplanmış durumdadır.

 Yunan Mitolojisinde En Popüler Tanrılar Kimdir Ve Görevleri Nedir?   

Yunan Mitolojisindeki Tanrıların Özellikleri Nedir?

Zeus, antik yunan mitolojisinde en güçlü ve en önemli tanrılardan biridir. Roma’daki adı ise Jüpiter’dir. Şimşek tanrısı olarak da bilinen Zeus, birçok resimlerde elinde bir şimşek bulunarak resmedilmiştir.Poseidon, antik yunan mitolojisinde denizler, depremler ve atlar tanrısı olarak adlandırılır ve diğer iki büyük yunan tanrısı Zeus ve Hades’in kardeşidir. Poseidon hırs ve gücü temsil eden tanrıdır. Kara saçlı tanrı olarak adlandırılır. Hades, yunan mitolojisinde ölülere hükmetmekte olan yer tanrısı olarak adlandırılır. Roma mitolojisinde anlamı varlıklı olan Plüton ismi Hadas’e uygun görülmüştür. Hades, kelime anlamı olarak görünmez anlamına gelmektedir. Onu görünmez kılan bir miğferi ve bident denen iki uçlu bir asası vardır. Bu asanın bir ucu ölümü bir ucu hayatı temsil etmektedir. Hephaistos, demircilik ve ateş tanrısı olarak adlandırılır. Demircilik zanaatıyla uğraşarak tanrılara silah hazırlayıp ateş tanrısı olmuştur. Ares, Yunan mitolojisinde savaş tanrısı olarak bilinmektedir. Zeus ve Hera’nın oğlu olan Ares, mitolojide Athena ile girmiş olduğu mücadeleler ve sevgilisi Afrodit ile olan yaşadıkları ile ünlü durumdadır. Hermes, Zeus ve Maia’nın çocuğu olmaktadır. Zeus’un habercisidir. Onların en kurnaz olan ve tanrıların en hızlısı olan özelliklere sahiptir. Ayrıca Caduceus isminde büyülü ve ihtişamlı bir değnek taşımaktadır. Gigantlar arasındaki karşıtı ise Hippolytos olmaktadır. Afrodit Yunan mitolojisinde aşk ve güzellik tanrıçası durumundadır. Roma mitolojisindeki adı ise Venüs olmaktadır. Athena, Yunan mitolojisinde ilham ve barış tanrıçası olarak isimlendirilmektedir. Roma mitolojisinde minerva olarak adlandırılır. Babası tanrıların başı olarak bilinmektedir. Zeus, annesi ise Zeus’un ilk karısı olan hikmet tanrıçası olarak isimlendirilen Metis’tir. Apollon, mitolojide müziğin, güneşin ve kehanet yapabilen tanrı olarak adlandırılmaktadır.

Theogony isimli esere (M.Ö. 7.yy’da yazılan) göre ilk Yunan mitolojik tanrıları şu şekildedir; Kaos, anlam olarak boşluk anlamına gelmektedir. Evrenin (Kozmos) oluşumundan önceki şekilsiz bir boşluk durumundadır. Erebus, karanlık tanrısı olarak bilinmektedir. Hesiod’a göre yunan tanrısı Kaos’tan oluşmuştur. Aitir, Hesiodos’a göre aydınlık tanrısı olarak adlandırılmaktadır. Erebus ve Niks’ten oluşmuştur. Bir başka ifadeyle yüksek gökyüzü tanrıların nefes alabildiği havanın tanrısı durumundadır. İmera, gündüzün tanrıçası olarak adlandırılır. Erebus tanrısı ve Niks  tanrıçasından meydana gelmiştir. Gaya, yeryüzü tanrıçası olarak bilinmektedir. Titanlar ve devler, Gaya ve Uranüs’ten oluşmuştur. Uranüs, gökyüzü tanrısı olarak bilinmektedir. Hesiodos’a göre Uranüs, Gaya’dan oluşmuştur. Urea, dağların elemental tanrısı olarak bilinmektedir. Yine Hesiodos’a göre Gaya’dan oluşmuştur. Podos, denizlerin elemental tanrıları durumundadır. Tartaros, Plato’ya göre yaşam bittikten sonra ölülerin cezalandırıldığı yer ve aynı zamanda bu yerin elemental tanrısı durumundadır. Eros, istek ve aşkın elemental tanrısı olarak bilinmektedir. Hesiodos’a  göre ilk yunan mitoloji tanrılarının dördüncüsü durumundadır.

İkincil Yunan Mitolojik Tanrıları, Titanlar Kimdir? 

İkincil Yunan Mitolojik Tanrıları Kimdir?

Titanlar Yunan tanrıları olan Gaya ve Uranüs’ten oluşmuştur. İlk kuşak titanlar şu şekildedir; Okyanus, okyanusların tanrısı durumundadır. İperion, bazı kaynaklarda güneş tanrısı olarak adlandırılmaktadır. Zeka tanrısı olarak ise Kronos tanrısı bulunmaktadır ve titanların en genci ve lideri olan tanrı durumundadır. Babası Uranüs’ü tahtından etmeyi başardıktan sonrasında da oğlu Zeus tarafından tahtından edilmiştir ve Tartaros’da hapse konulmuştur. Kriyos tanrısı’nın adından başka hakkında bir bilgi bulunmamaktadır. İapetos ise işçilik tanrısı olarak bilinmektedir. Minimosini hafıza tanrıçası olarak bilinir ve İlhan tanrıçaların annesi Tithis’dir. Deniz tanrıçası Evrifaessa, Theia olarak da isimlendirilen aydınlık tanrıça olarak bilinmektedir. Fivi, ay ile ilişkilendirilmiş tanrıçadır. Rea, üçüncü kuşak Yunan mitolojisi tanrıları olan Olimpos tanrılarının anası olan tanrıça konumundadır. Themis, kutsal düzen, hukuk ve adalet tanrıçası olarak bilinir.

Yunan Mitolojisi Tanrıları Olan Olimposlu Tanrılar Kimdir?

Olimposlu Tanrılar Kimdir ve Özellikleri Nedir?

Gökyüzü ve şimşek tanrısı olan Zeus, Olimposlu tanrıların kralı konumundadır. Zeus, titanlar Kronos ve Rhea’dan doğmuş olan en genç tanrı durumundadır. Zeus’u sembolize ederken kartal ve şimşek sembolleri kullanılmaktadır. Ayrıca tanrıça Hera’nın eşi ve kardeşi durumundadır. Poseidon ve Hades’in de kardeşi olmaktadır. Zeus’un doğum yeri Girit olarak bilinmektedir. Hera, Zeus’un eşi ve Olimpos’un kraliçesi durumundadır. Ayrıca evlilik tanrıçası olarak da adlandırılır. Sembolleri ise nar, tavus kuşu, taç ve inek olmaktadır. Olimpia’da, Hera tapınağı bulunmaktadır. Poseidon ise deniz ve deprem tanrısı olarak bilinir. Sembolleri ise at, boğa ve yunus olmaktadır. Kronos ve Rhea’nın oğlu, Zeus ve Hades’in kardeşi durumundadır. Emeter ise doğurganlık, tarım, doğa ve mevsimlerin tanrıçasıdır. Kronos ve Rhea’nın çocuklarıdır. Sembolleri ise gelincik, meşale ve buğday olmaktadır. Athena ise bilgelik, savunma, savaş stratejisi tanrıçası olarak bilinmektedir. Anne ve babası ise Zeus ve Metis’tir. Sembolü baykuş ve zeytin ağacı olmaktadır. Apollo, ışık, bilgi ve şifa tanrısı olarak bilinir. Ayrıca salgın ve karanlık tanrısı olarak da adlandırılır. Zeus ve Leto’nun erkek çocuğudur. Sembollü ise güneş, lir, ok ve yay olmaktadır. Artemis’in ikiz kardeşi olan Artemis, avcılık, bakirelik, doğum, okçuluk ve ay tanrıçası olarak bilinir. Yaygın sembolleri arasında ay ve geyik bulunur. Zeus ve Leto’nun  kızı olan Artemis aynı zamanda Apollo’nun kardeşi olmaktadır. Ares ise savaş ve şiddet tanrısı olarak bilinir. Sembolü ise kalkan, mızrak ve köpek olmaktadır. Zeus ve Hera’nın erkek çocuğudur. Afrodit ise aşk, güzellik ve şehvet tanrıçası olarak bilinir. Sembollü ise kuş, elma, arı, kuğu ve gül olmaktadır. Zeus ve Dione’nin kız çocuklarıdır. İfestus, Olimposlu tanrıların demircilik ustası olarak bilinir. Aynı zamanda demir ve ateş tanrısıdır. Hera ve Zeus’un oğlu aynı zamanda Afrodit’in kocası olmaktadır. Hermes, tanrıların habercisi durumundadır. Ticaret, hırsızlık ve oyun tanrısı olarak bilinir. Aynı zamanda Olimpos’taki en genç ikinci tanrı olarak bilinir. Hestia, düzen ve aile tanrıçası olarak bilinmektedir. İlk kuşak Olimposlu tanrılardan birisidir. Olimpostaki konumunu Dionisus’a bırakmıştır. Kronos ve Rhea’nın ilk çocuğu olmaktadır ayrıca olimpos’un en yaşlı tanrısı olarak da bilinmektedir. Dionisus şarap ve tören, eğlence tanrısı olarak anılmaktadır. Zeus ve ölümlü prenses Semele’nin erkek çocuğudur. Ayrıca en genç Olimposlu tanrı olarak bilinir. Olimposlu  tanrılar içerisinde tek yarı tanrı olarak geçmektedir.

                                                                                                                               

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.