Yunan Mitolojisinden Adını Alan ”IRIS Coin”

IRIS Coin Nedir?

IRIS, Yunan mitolojisinde ” gökkuşağının kişiselleştirilmesi ve Tanrıların habercisi ” anlamlarına gelmektedir.

1 Mart 2019’da başlatılan hem hizmet protokolü olan IRIS hem de kripto para birimidir. Asıl amacı çok çeşitli hizmetler sunan küçük ve orta ölçekli işletmelere blok zinciri tabanlı açık bir ağ sağlamaktır.

IRIS, merkezi olmayan açık ağların gücünü binlece işletmeye ve serbest hizmet sağlayıcıya getirmek için farklı kamu blok zincirlerini kullanmayı hedeflemektedir.

Bianjie AI’nın Teknoloji Uzmanları Tarafından Geliştirildi!

Şangay merkezli olan Bianjie AI şirketi teknoloji uzman ekipleri desteğiyle geliştirilmiştir.

Harriet CAO, Bianjie AI kurucularından birisidir. IRIS’in de kuruluşunun arkasındaki itici güçtür. Amaçları finans sektöründeki sorunlara çözüm bulmakla kalmayıp sağlık kurumları için de blockchain tabanlı çözümler getirmeye çalışmaktır.

Haifeng Xİ ise Bianjie AI‘nin bir diğer kurucusudur. Uzmanlık alanı; dağıtılmış sistemler ve blok zinciri uygulamalarını geliştirmedir. İşte bu ikili IRISnet’i tasarlamıştır.

IRIS’in arkasında olan iki ekip daha vardır. Bunlardan birincisi Tendermint fikir birliği motorunun arkasındaki şirket olan Tendermint’tir. İkincisi ise blockchain uygulama geliştirmeyi kolaylaştırmak için tasarlanmış bir ekosistem olan Cosmos’dur.

IRIS İle İş Dünyasına Yenilik!

IRIS, blockchain teknolojisinin iş dünyasına neler getirebilecdeğinin bir habercisidir.

Çoğu blok zinciri sahipleri genelde büyük şirketler tarafından işletilmektedir. IRIS ise küçük işletmelere çözümler aramak için vardır.

IRITA, IRIS’in en son gelişmelerinden birisidir. IRITA; iş dünyasına esnek dijital varlık modellemesi ve gizlilik merkezli veri yetkilendirmesi getiren kurumsal bir blok zinciridir.

Hem zincir içi hem de zincir dışı yetenekleri birleştirmeyi amaçlayan IRIS bunu ana satış noktalarından birisi haline getirmiştir. İşlemler blok zincirinde yürütülürken, veri işleme ve iş mantığı zincir dışı yürütülür. IRIS bizlere iş operasyonları için akıllı cüzdanlarda sunmaktadır.

Dolaşımda 2 Milyar IRIS Tokeni Mi Var?

IRIS iki milyar tokenlik bir başlangıç belirteç tedarikini duyurmuştur. Bu tokenlerin %25’i özel satış için serbest bırakılmıştır.

  • %15’i Bianjie AI ekibine
  • %15’i IRIS Foundation’ın işlevlerini desteklemek için
  • %30 ‘u ekosistemi geliştirmek için
  • %5’i özel olan Cosmos Hub Airdrop’a
  • %25’i Tendermint geliştirici ekibine

Kuruluş üyeleri IRIS’den kazanılan parayı tekrar IRIS için kullanıcaklarını açıkladı. Amaç IRIS’i daha iyiye ilerletmek ve geliştirmek..

Proof of Stake Madeni Para IRIS!

Popüler olan altcoinlern çoğu gibi IRIS’de Tendermint Consensus’a dayananbir Proof Of Stake (dPOS) madeni parasıdır.

IRIS her ne kadar Ethereum, Bitcoin’den sonra çıksa da her şeyi kapsayan bir fikir motoru olmayı amaçlamaktadır.

Nedir Cosmos ATOM Holder Airdrop?

Bu airdrobun asıl amacı hem Cosmos hem de IRIS hublarının uzun vadeli başarısını desteklemektir.

Cosmos Atom Airdrop

ATOM sahiplerine ait olan cüzdanı özel bir airdrop aracılığıyla düzenlemek istenmiştir. ATOM sahipleri için bu aslında bir paydır.

Bu olay Cosmos Hub ve IRIS için güvenliği artırabilir ve ATOM sahiplerinin başka HUB’tan blok ödüllerinin keyfini çıkarmasını sağlayabilir.

IRIS Jetonu Nerelerde Kullanılır?

1- Onaylayıcılar ve delegatörler tarafından PoS ağını güvence altına almak için kullanılmaktadır.

2- Ödüller alırken stake etmek için kullanılan belirteçdir.

3- Ağdaki tüm işlemler için varsayılan bir ücret belirtecidir.

4- IRIS jeton sahipleri yönetişim önerileri oluşturabilirler. Bu önerilere oy vererek yönetişime katılabilirler.

5- IRIS, jeton değişimi için kullanılan temel jetondur.

6- IRIS, bağlayıcı para yatırma ve ücret toplama işlemleri için kullanılan belirteçdir.

IRIS, Cosmos ve Tendermint Arasındaki İlişki Nedir?

IRIS ağı dağıtılmış iş uygulamaları için yenilikçi bir çözüm sağlamaya odaklanmıştır. Cosmos ise ekosistemin bir parçasıdır. Ağa daha fazla güvenilirlik katmak için IRIS Hub’ı Cosmos ana Hub’ına bağlanan ilk bölgesel hub olacaktır.

IRIS HUB’ına bağlı olan tüm bölgeler Cosmos ekosistemi üzerindeki diğer herhangi bir bölge ile etkileşime girebilecektir. Bu planlanan yeni IRIS ağı sayesinde zincirler arası ekosisteme ölçek ve çeşitlilikte bir artış gelecektir.

Tendermint ile olan ilişkisine baktığımızda ise IRIS’in 2017’den beri beraber çalıştığını söyleyebilmek mümkün.

IRIS’in İlk Mobil İstemcisi ”Rainbow”

Rainbow uygulaması hem IRIS’i hem de ATOM’u desteklemektedir. Uygulamayı IRISnet resmiweb sitesinden , Google Play App veya App Store’dan indirebilirsiniz.

IRIS Coin Fiyat ve Analiz

IRIS Coin Fiyat

Analistlere göre IRIS, başladığı noktaya geri dönen coinlerden birisidir.

IRIS Grafik

Analistlere göre ; ”Hacimleri biraz düşük kaldığı için istenen beklentiyi karşılamamaktadır. Hacimlerde biraz daha artış olsa daha iyi olacaktır.”

Bu piyasada sürekli olarak düşüş içerisinde olmasının sebebi ise Bitcoin’in hala liderliği salmamasıdır. Çoğu finans şirketi hacmi hala Bitcoin’de görmektedir. Bu nedenle altcoinler daha yavaş yükselmekte ancak daha sert düşüşler gerçekleştirmektedir.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.