Yunan Sınırındaki Sert Müdahale Göçmenleri İsyan Ettirdi!

Son güncelleme:

Türkiye’nin dört bir yerindeki göçmenler Edirne sınır kapısına akın akın gelmeye devam ediyor. Yunanistan dün sabah sınır kapısını tel örgüyle kapatmaya başladı. Yunan güvenlik güçleri bölgedeki göçmenlere zaman zaman gaz bombasıyla müdahale ederken, göçmenlerde taş atarak karşılık veriyor. Sınır hattında Yunan güvenlik güçlerinin sert müdahalesine isyan eden genç bir kız sinir krizi geçirdi. “Siz nasıl bir şeysiniz” diyerek isyan etti.

Avrupa’ya gitmek için Türkiye’nin her yerinden Edirne, Pazarkule Sınır kapısına gelen göçmenlerin sayısı günden güne artmaya devam ediyor. Pazarkule Sınır Kapısı önünde büyük yoğunluk yaşanırken, Yunan askerlerinin Kastanies Sınır Kapısı’nı yaya ve araç trafiğine kapatması üzerine yüzlerce göçmen tampon bölgede beklemeye başladı.

YUNAN ASKERLERİNE TAŞ ATARAK KARŞILIK VERİYORLAR

Pazarkule Sınır Kapısı önü ve çevresindeki tel örgüler ardında bekleyen, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu göçmenleri, Yunan askerleri zaman zaman gaz bombası atarak dağıtmaya çalışıyor. Tel örgüleri aşarak karşı tarafa geçmeye çalışan göçmenler ise Yunan askerlerine taşla karşılık veriyor. Yunan askerlerinin müdahalesi nedeniyle tampon bölgede tansiyon yükselmeye devam ediyor.

GAZDAN ETKİLENEN GÖÇMENLER ZOR ANLAR YAŞADI

Pazarkule Sınır Kapısında bekleyen göçmenlere Yunan askerlerinin sert müdahalesi devam ediyor. Tampon bölgede bulunan göçmenlere zaman zaman gaz bombası atan Yunan askerleri, aralarında kadın ve çocukların bulunduğu çok sayıda göçmenin gazdan etkilenmesine sebep olurken, göçmenler nefes almakta güçlük yaşadı. Atılan bir gaz bombası kapsülü, bir göçmenin başına isabet etti. Yaralanan göçmen, bölgede bekleyen sağlık ekipleri tarafında ambulansa alınarak tedavi edildi. Göçmenlerin sınırdaki bekleyişleri devam ediyor.

“ÇOK ZOR, ÇOK SOĞUK NE OLACAK BİLMİYORUZ”

Türkiye’nin dört bir yanından kendi imkanlarıyla Edirne’ye gelen göçmenlerin sayısı artmaya devam ederken, İranlı bir göçmen “15 saattir yoldaydık, çok zor, çok soğuk, ne olacak bilmiyorum. Isparta’dan geliyoruz” diyerek yaşadıklarını anlattı. Yalova’dan İstanbul’a oradan da Edirne’ye ulaştığını anlatan başka bir göçmen de “Açacaklar mı kapıları bekliyoruz. Otobüsler bir yerde bıraktı, oradan yürüyerek geldik” diyerek bekleyişlerini anlattı.

“KAPILAR AÇILIR DA GEÇERİZ”

Ailesi ile birlikte Isparta’dan Pazarkule Sınır Kapısı’na gelen bir göçmen ise “Otobüsten inip, sınıra doğru yürümeye başladık. İnşallah kapılar açılır da geçeriz. Burada hayat çok zor. Çocuklarımla geldim. Çocuklarımın biri 4, diğeri 10 yaşında” şeklinde konuştu.

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.