Yüreği De Sesi De Hayran Bırakan Yüce Gönüllü Adam: Bono

Bono Vox

U2 grubu ile hayatımıza giren, kusursuz müziğinin yanı sıra kaynak sağladığı sosyal sorumluluk projeleri ve iyilik dolu kalbiyle herkesin yüreğinde taht kurmuş olan Bono’nun hayatını ve kariyerindeki yükselişini okuyalım..

Küçük Yaşta Büyük Ses, Erken Yaşlarda Büyük Başarı

10 Mayıs 1960’da İrlanda’da doğan Bono’nun asıl adı Paul David Hewson’dur. Lisedeki lakabı ‘Bono Vox (İyi ses)’ idi.  Henüz liseye giderken okulda Edge, Larry Mullen Jr. ve Adam Clayton  ile tanıştı ve beraber çalışmak istediklerini fark ettiler. Bunun üzerine 1978 yılında U2’yi kurdular. U2 grubu o kadar başarılıydı ki kurulmalarından kısa bir süre sonra hemen turneye çıkmaya başladılar. İlk albümleri ‘Boy’u 1980 yılında dinleyiciye sundular. 1987’de Grammy ödülü almaya hak kazanan ve grubun asıl parlamasını sağlayan  ‘The Joshua Tree’ adlı altıncı albümlerini çıkardılar. Ve devamında çıkarttıkları albümler de bu başarılarını korumalarına yardımcı oldu. ‘Achtung Baby’ adlı 1991’de yayınlanan albümlerinde alternatif rock, endüstriyel müzik ve elektronik dans müziğini kendilerine göre yorumladılar. Bu albümün devamı olan ‘Zooropa’ adlı albümlerinde yine aynı tema işlendi.

U2 Grup Üyeleri ve Bono

U2, 2000’li yıllara dayanan modern rock kökler ile geri dönüş albümlerini yayınladı: All That You Can’t Leave Behind. Basit ama kaliteli ve güçlü ezgiler kullanarak şarkılar yaratan grup bu albümdeki ‘Beautiful Day’ adlı şarkı ile ‘Yılın Rekoru’ ve ‘Yılın Şarkısı’ Grammy Ödüllerini kazandı.

Grup 2009 yılının mart ayında Amerikan pop listelerinin zirvesine ulaşan ‘No Line on the Horizon’ adlı “Get On Your Boots” ve “Magnificent” gibiçok dinlenen şarkıları içeren albümünü yayınladı. Albümün etkinliğini arttırmak için Bono ve grubun geri kalanı çok ince ayarlanmış ve çalışılmış bir şekilde turneye çıktı.

Müziğini Ve Seslerini İçinden Geçenlerle Süsledi, Bunun Sonucunda Birçok Farkındalık Yarattı

bono kimdir

Bono, müziğini her zaman insanları bilinçlendirmek ve farkındalığı arttırmak için kullandı. Bono ve grubun geri kalanı 2006’da, Katrina Kasırgası’ndan sonra dağılan New Orleans’ın yeniden inşasına destek olmak için punk tarzı çalışan Green Day grubu ile Skids’in “The Saints Are Coming” şarkısını coverlamak üzere bir araya geldiler.

Aktif hayatının bir parçası olarak, gelişmekte olan ülkeler için borçların hafifletilmesi, dünyadaki yoksulluk ve AIDS gibi konuları tartışmak ve özüm bulmak için dünya liderleri ve birçok ABD’li politikacı ile bir araya geldi. AIDS ile savaşmaya ve Afrika’daki yoksulluğu sona erdirmeye adanan DATA ve yoksulluğa çare bulmak için kurulan, bünyesinde dünya çapında tanınan ünlüleri barındıran ve kar amacı gütmeyen kampanya olan ONE’ın hareketlerinde büyük emeği geçti.

Huzur Dolu Bir Ailede Yaşıyor, Bu Huzuru Başkaları Da Hissetsin Diye Çabalıyor

Bono ve eşi Ali, 1982 yılında evlendiler. 2 kız ve 2 erkek çocukları var.

Bono ve eşi Ali Hewson, 2005 yılında sosyal sorumluluk projeleri için bir giyim markası olan EDUN’u kurdu. Hedefi, insanlığı “dünyanın gelişmekte olan bölgelerinde, özellikle Afrika’da sürdürülebilir istihdamı” düşüncesine teşvik etmektir. Yine 2005 yılında Bill ve Melinda Gates ile birlikte yaptığı hayır ve sosyal sorumluluk işleri sebebiyle TIME dergisi tarafından “Yılın Kişisi” seçildi. Bu davranışı Kraliçe II. Elizabeth tarafından takdir edildi ve kraliçe Bono’yu 2007’de İngiliz İmparatorluğu’nun onursal şövalyesi yaptı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.