Deep Blue Club

Yurt Dışından Ucuza İş Makinesi Alınması

İş ve İnşaat makineleri

İş ve İnşaat Makineleri Sektörünün Önemi

Temelinde tamamen yatırımları baz alarak faaliyet gösteren iş ve inşaat makineleri sektörü, Türkiye ekonomisinin yaklaşık %1,2’sini oluşturmaktadır. Bayındırlık, inşaat, alt yapı, üst yapı, maden sektörü gibi sanayi ve endüstriyel alanda tüm yatırımların gerçekleştiği ve bu yatırımlar doğrultusunda kamuya veyahut özel sektörlere hizmet veren sektörler, üstlendikleri sorumluluk ile bu bağlamda çok önemli bir konuma sahiptirler.

İş ve inşaat makineleri bir ülkenin alt ve üst yapısının imarında kullanılması yönünden, ülkenin ekonomik ve sosyal gelişmesine çok önemli katkılar sağlayan araçlardır. Bu bağlamda bir ülkenin ekonomik ve sosyal yönden kalkınmışlığını ve kalkınma hızını, yıl içerisinde satılan iş ve inşaat makineleri sayısı ve niteliği baz alınarak öğrenmek mümkündür.

İş ve inşaat makineleri sektörü, kendine has özellikler barındırmasından dolayı ekonomik gelişmeleri ve değişimleri ilk önce hisseden ve en fazla etkilenen sektörlerin başında gelmektedir. 2002-2007 yılları arasında yılda yaklaşık %50 artış gösteren sektör, 2007 yılında rekor kırmıştır. 2008 yılının başında Leasingler’e verilen özel teşvikin kalkması ile sektör ciddi şekilde sıkıntıya girerek %50 oranında bir daralma yaşamıştır.

Yurtdışından Kullanılmış Makine Alımı

İkinci El Makine İthalatı

2010 yılında giren yeni mevzuat ile birlikte daha önce olan 10 yaş ve üzeri makinelerin ithalatına yönelik kısıtlama kaldırılmıştır. Bu bağlamda Türkiye’de üretimi yapılmayan makinelerde, standart bir yaşa bağlı tutulmamasının ardından makinenin tekniği ve yapısı esas alınarak ekonomi bakanlığına bağlı uzman personelin onayına sunulması, onay verdiği makinelerin ithalatının önünün açılmasını sağlamıştır.

Bu Süreç Nasıl Bir Yol İzleyerek Gelişir?

  • Öncelikle kullanılmış veya yenileştirilmiş olarak ikinci el makineler kapsamında hangi şartlar doğrultusunda ithal edilebileceğine dair Ekonomi Bakanlığı’nın belirlediği listeler incelenmelidir.
  • İthalatı düşünülen ikinci el makinenin, izin belgesinin ve uygunluk yazısının alınması gereklidir. Bu belgeler ürünün ithalatında gümrük işlerinde kullanılmak üzere evrak setine eklenmektedir.
  • Ekonomi Bakanlığı internet üzerinden temin edilecek belgelerin ekinde, ithalatı düşünülen makineye ait platforma ve fotoğraflara yer verilmelidir.
  • Online başvuru yapılmalıdır.
  • Başvuru dosyasının çıktısı alınarak, online başvuru sırasında alınan kayıt numarası ile birlikte Bakanlığa orijinal evrak seti gönderilmesinin ardından işlem tamamlanır.
Yurtdışından İş Makinesi İthalat İşlemleri

Süreç Nasıl Sonuçlanmaktadır?

Yapılan başvuru ortalama 1 ay içerisinde yanıtlanmaktadır. Yanıt firmaya yazılı bir şekilde gönderilmektedir. Bundan sonraki süreç içerisinde dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır:

  • İthalat izninin çıkması durumunda izin belgeleri 4 ay geçerli olmakla beraber üçüncü kişilere devredilmemelidir.
  • Onay çıktıktan 4 ay içinde başvurusu yapılan ikinci el makinenin ithalatı, başvuru yapan firma tarafından tamamlanmalıdır.
  • Ekonomi Bakanlığı ithal edilen makinenin, ithalatçı firmaya ait tesislerde kurulup kurulmadığına dair denetim gerçekleştirebilmektedir.
  • İkinci el makineler, ATR belgesi yok ise AB ülkelerinden ithal ediliyor olsa dahi %1,7 gümrük vergisine tabii olduğu unutulmamalıdır.

İş Makineleri Nelerdir?

İş makineleri, inşaat işçileri için tasarlanmış ağır hizmet tipi araçlardır. Toprağı hareket ettirmek, çevre düzenlenmesi, temel kazmak gibi birçok ağır işte kullanılırlar. Çok fazla çeşide sahip olan iş makinelerinin, birkaç çeşidini verelim:

Ekskavatör

Ekskavatör Nedir?

Çok yönlü bir kullanıma sahiptirler. Paletli ve lastik tekerlekli olarak ikiye ayrılmaktadırlar. Üst ve alt seviyelerde kazı yapma, zemini sıyırma, kırma ve kanal kazma gibi işleri yapabilirler. Kara ve Demiryolu , baraj ve maden ocaklarında yaygın olarak kullanılırlar.

Yükleyici-Loder

Yükleyici-Loder Nedir?

Bir traktör ve ön kısmında yüklemeyi sağlayan kepçe kısmından oluşmaktadır. Yükleme işlerinde kullanılmaktadır. Çakıl, kütük, asfalt, kaya ve kum gibi malzemeleri yüklemek için inşaatta kullanılmaktadır. Yükleyiciler, paletli ve tekerlekli yükleyici olarak ikiye ayrılırlar. İnşaat işleri, yol yapımı gibi çeşitli işlerde taşıma-yükleme amaçlı kullanılmaktadırlar. Paletli yükleyiciler zemine daha geniş yüzeyde temas ettikleri için her türlü zeminde önlemli şekilde çalışabilirler. Lastikli olanlar ise paletli olanlara nazaran seri bir şekilde manevra yapabilirler.

Greyder

Greyder Nedir?

Çoğunlukla yol yapımı işlerin yüzeyinin düzeltilmesinde kullanılmaktadır. Altında bulunan değişik açılarla toprağı kesip yayabilen, engebeli yerleri düzeltmekte kullanılan bir makinedir. Ön kısım, arka kısım, şasi ve kazıyıcı levhadan oluşmaktadır.

Skreyper

Skreyper Nedir?

Sert zeminlerin gevşetilmesinde, gevşetilen zeminde kazı yapılmasında ve hafriyat taşınmasında kullanılmaktadır. Yol inşaatlarında malzemenin homojen şekilde serilmesini sağlamaktadır. Motorlu ve çekili çeşitleri bulunmaktadır.

HICON 7W

TÜRKİYE’NİN İLK YERLİ İŞ MAKİNESİ

HICON 7W NEDİR?

TÜBİTAK’ın desteği ile HİDROMEK tarafından üretilen HICON ailesinin ilk üyesidir. Akıllı, ekonomik ve çevre dostu olarak üretilmiştir. %100 elektrikli motora ve bataryaya sahip olan HICON 7W’da hidrolik sistem de buna göre tasarlanmıştır.

Enerjisini yeni nesil lityum-oil bataryalarda depolayan HICON 7W’da araç ve kullanıcı güvenliğini sağlamak için bataryaların bulunduğu yüksek voltaj araç arkasında muhafaza altına alınmıştır. Elektrikli motoru sayesinde daha sessiz ve verimli çalışmaktadır. Tek şarj ile 8 saat kullanım sağlayabilmekle beraberinde şarjının bitmesi durumda araç şarj istasyonlarında kolaylık ile 3.5 saatte tam şarj olabilmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.