Yurtdışına Çıkmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Yurtdışına ilk defa çıkacaklar için bir heyecan hatta stres hali yaşanır. Ne yapılacak, nerede kalınacak, nasıl davranmalı ya yasak bir şey yapılırsa gibi durumlar yaşanır ve sorular ardı arkasına gelir. Bu noktada her şeyden önce insanın kendine güvenmesi gerekir. Yurtdışına çıkarken mutlaka bir planlama aşaması yapılmalıdır.

Mutlaka gidilmesi gereken yer hakkında tespit yapılmalıdır. İlk kez yurtdışına çıkacak birisi, gezme noktalarının kolay olduğu, çok masraf gerektirmeyen yerlere odaklanmak gerekir. Bu odaklanmada birden kalabalık bir yer yerine Prag gibi küçük bir yer tercih edilebilir. Böylelikle ilk yurtdışı panik havası yaratmaz.

İlk Kez Yurtdışına Çıkacaklar Nasıl yerler Tercih Etmelidir

İlk kez yurtdışına çıkacaklar gezmesi kolay vizesiz gidilen ülkeleri tercih etmelidir. Dili İngilizce olan ülkelerin tercihi iletişim açısından önemlidir. Gidilecek yerde özellikle ülkenin resmi tatillerine denk getirilmemelidir. Her yer kapalı olma ihtimali ile karşılaşılır. Nereye gidilecekse gidilsin mutlaka seyahat sigortası yapılmalıdır. Bu belge mutlaka belgelerin yanında olmalıdır.

Yurtdışına çıkma kararı ile birlikte yapılması gereken ilk şey pasaport geçerlilik süresinin kontrolüdür. Eğer süre dolmuşsa hiçbir yere gidilemez. Yolculuk öncesinde mutlaka yapılacaklar listesi hazırlanmalıdır. Para bozdurma işlemleri önceden hazırlıklı olunmalıdır. Telefon hattının yurtdışına açık olmasına özen gösterilmelidir.

Aksi takdirde dönüşte yüksek bir telefon faturası ile karşılaşılır. Uçuş tarihinden önce check in işlemleri yapılmalıdır. Havaalanına en az 2 saat öncesinden gidilmelidir. Check in işlemleri için inanılmaz sıralar olabilmektedir. Harç pulu alınmadan ülkeden çıkış yapılamaz, bu işlem yapılmış olmalıdır.

Yurtdışına Çıkarken Valiz Hakkı Öğrenilmelidir

Alınacak valizler farklı havayollarında farklı politikalar içerisindedir. Ağırlık limitleri vardır, bunların doğrultusunda valiz hazırlamalı böylelikle limit artışı yaşanmamalıdır.

Yurtdışına çıkan birisi gitmeden önce ön hazırlıklar yapmalıdır ki tatil strese dönüşmeden her şey yolunda gidebilsin. Ön hazırlıklar ve havaalanı prosedürleri sonrasında gidilen ülkede de ilk kez yurtdışına çıkmanın panikliği çerçevesinde dikkatli olunması gereken bazı noktalar vardır ki bu da içme sularıdır.

Yurtdışında pet şişe sular pahalıdır, ancak çeşmelerinden, musluklarından su içilebilir. Mutlaka bu alternatif kullanılmalıdır. Birçok Avrupa ülkesinde pazar günleri mağazalar kapalıdır, bu dikkate alınması gereken bir durumdur. Her yerde kredi kartı geçme durumu olduğundan para açısından hazırlıklı olunmalıdır. Avrupa demek yankesicilerin çok fazla olması demektir, çok dikkatli olunmalıdır

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.