Yurtdışından Gümrüksüz Alışveriş

Son güncelleme:

Yurtdışından internet üzerinden vermiş olduğumuz siparişlerde gümrük vergisi ve benzeri vergilerle karşılaşır mıyız? Malım gümrükte kalır mı? İşte bu yazımızda, size yurtdışından alışverişin püf noktalarını vererek, bu ve bunun gibi sorulara cevap vereceğiz.

Nasıl Bir Yol İzlenmeli

Öncelikle, yurtdışından bireysel  olarak bir sipariş verdiğimizde bu ürün Türkiye’ye posta veya hızlı kargo yoluyla gelmektedir. Maalesef bu yolla ülkeye gelen ürün için 15 Mayıs 2019 tarihi itibariyle muafiyet limiti sıfıra indirilmiş durumdadır. Böylece yurtdışından gelen değeri 0 Euro ile 1500 Euro arasındaki tüm siparişlerde, AB ülkelerinden gelen ürünler için %18, diğer ülkelerden gelen ürünler için %20 oranında bir vergi tatbik edilmektedir. Ancak burada unutulmaması gereken nokta şu; bu ürünlerin ticari miktarda ve mahiyette olmaması gerekiyor. Örneğin, Çin’den 100 Euro değerinde bir adet gözlük sipariş ettim.

Bu durumda, bu ürün posta ve hızlı kargo firmaları tarafından kapıma kadar getirilecek ve ekstradan 20 Avro bir vergi ödeyeceğim. Eğer, 10 adet gözlük sipariş edersem, bu durumda bu siparişim ticari olarak görülecek ve benden gümrük beyannamesi vermem talep edilecek. Ayrıca, gözlüğün normal gümrük vergisi oranından vergilendirme yapılacak ve KDV ödenecek. İşte bu yüzden yurtdışından vermiş olduğunuz siparişlerin sayısına dikkat etmeliyiz. Siparişin değeri 1500 Euro’yu aşarsa, o zaman miktarın bir önemi kalmıyor. Normal vergilendirme unsurlarına göre ithalat vergilerini ödüyoruz.

Yurtdışından kitap almak isterseniz size güzel bir haberimiz var. Değeri 1500 Euro’yu geçmeyen kitap için muafiyet uygulaması var. Kitap için vergi ödemiyoruz. Ancak, burada yine sipariş ettiğimiz kitapların ticari miktar ve mahiyette olmamasına dikkat etmeliyiz.

Bir önemli nokta da ÖTV konusunda. Yurtdışından sipariş ettiğiniz ürün şayet ÖTV kanunu 4 sayılı liste uyarınca ÖTV’ye tabi ise bu durumda ilave olarak %20 oranında bir vergi vermeniz gerekiyor. Örneğin, Fransa’dan 1000 Euro değerinde bir parfüm sipariş verdiniz. Bu durumda, %18+%20 olmak üzere toplam 380 Euro gibi bir vergi ödemek zorundasınız.

Yurtdışından verilen siparişlerde bu hususlara dikkat etmeniz durumunda, vermiş olduğunuz sipariş sorunsuz olarak kapınıza kadar gelecektir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.