Yüz Hatlarınıza Göre Uygun Gözlük Stilleri

Son güncelleme:

Arkasında ciddi bir emek ve 1280’lere dayanan tarihi olan gözlük iki mercek ve bir çerçeveden daha fazlasıdır. Her dönemde farklı ihtiyaçlar doğrultusunda kullanılan gözlük devamlı gelişim halindedir. Yakın zamana baktığımızda mineral camlarla ilerleyen bu yolculuk yine zamanla evrilerek yerini daha hafif ve kırılmaya karşı dayanıklı olan organik camlara bırakmıştır. 

Hangi Yüz Tipine Hangi Gözlük?

Gözlük kullanımında konfor ve dayanıklılığın yanı sıra estetik duruşu nasıl olmalı diye merak ediyorsanız bu yazımız sorularınızı cevaplıyor.

Yuvarlak Yüz İçin Gözlük Seçimi

Yuvarlak yüzde uzunluk ve genişlik yakın ya da aynıdır. Yanaklar dolgun olduğu için elmacık kemiklerinin belirgin olmadığı bir görünüme sahiptir. Bu durumda yüz hatlarınıza göre uygun seçim yüzünüzü olduğundan daha oval gösterecek bir gözlük olmalıdır. Bu nedenle olduğundan daha ince ve oval bir görünüm için yuvarlak yüzlü kişiler yüz şeklinin tam tersi olan köşeli ve kare çerçeveli gözlükler tercih etmelidir. Tercih etmemeniz gereken modeller ise yuvarlak ve küçük çerçeveli modellerdir.

Kare Yüz İçin Gözlük Seçimi

Kare yüz şekli yatay ve dikey oranın hemen hemen aynı olduğu yüz tipidir. Elmacık kemikleri ile çene genişliği aynı ya da çene daha geniş olabilir. Genel olarak genişte bir alna sahiptir. Bu yüz tipinde yuvarlak yüz tipine kıyasla hatlar daha belirgin, güçlü ve serttir. Bu durumda tercih edilecek olan uygun gözlük, yüzü olduğundan daha oval gösterecek modeller olacaktır. Yüz şeklimiz ile kontrast oluşturacak modeller seçtiğimiz için kare yüzde seçim daha yuvarlak olacaktır. Çene çizgilerini daha yumuşak gösterecek ve elmacık kemiklerini yuvarlayacak modeller uygundur. Köşeli yüzlere oldukça yakışan kedi gözü modellerde tercih edebilirsiniz. Tercih etmemeniz gereken modeller arasında ise kare, dikdörtgen çerçeveli gözlüklerdir.

Oval Yüz İçin Gözlük Seçimi

Oval yüz şeklinde yuvarlak yüze kıyasla uzunluk genişlikten fazladır. Çene şekli yuvarlak, alın ne geniş ne dar ikisinin ortasıdır. Diğer tüm yüz tiplerine göre oval yüz tipi tamamen orantılıdır ve neredeyse tüm gözlük modelleri kullanımı için uygundur. Oval yüz şekline sahip kişilerin dikkat etmesi gereken konu ise yüzün dengesini bozacak gözlük saplarından kaçınmaktır. Düşük, alçak saplı gözlük modellerinden uzak durulması gerekir.

Elmas Yüz İçin Gözlük Seçimi

Elmas yüz tipine sahip kişilerin yüzünün en geniş kısmı elmacık kemikleridir. Elmacık kemikleri yüksek ve sivri uçludur. Elmas yüz tipine dahip kişileri oval yüz şeklinden yüksek oranda ayıran şey ise çene çizgilerinin daha sivri olmasıdır. Alın ve çene çizgisi nispeten dardır. Yüzün uzunluğu genişliğine oranla fazladır. Oldukça az rastlanan bu yüz tipinde göz kısmına dikkat çekmek ve göz kısmını olduğundan geniş gösterecek modellerin kullanımı uygun olacaktır. Çerçevesiz, yarı çerçeveli ya da oval gözlükler elmas yüz tipine sahip kişiler için uygun seçimlerdir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.