Yüzde 5000 Sıçrayan Coin: Egld Coin!

Elrond yani egld coin son zamanların en çok ilgi gören projelerinden birisidir. Kendilerinden önceki birçok proje gibi ölçeklenebilirliğe odaklanmışlardır. 4 aydan kısa bir süre içinde eGLD para biriminde %5000′ den fazla sıçrama meydana gelmiştir. Bu olay 2020’nin Mart ayının başları ile Elrond ana ağının Temmuz 2020′ de piyasaya sürülmesi arasında gerçekleşmiştir.

eGLD belirteçi piyasaya sürüldükten bu yana kadar 5 ayda %300 artış görmüştür.

Eylül 2020′ de ERD kripto para birimi, yeni eGLD veya eGOLD kripto para birimine geçerken bazı değişikliklere uğramıştır. Bu değişiklikle beraber 1000 ERD’den 1 eGLD’ ye yeniden değerlenmiştir. Kripto para birimi arzı ERD için 20 milyardan eGLD için 20 milyona düşmüştür.

Ölçeklendirme ve verim günümüzde en büyük block zincirlerinden bazılarının karşılaştığı en önemli sorunlardan birisidir. Pek çoğumuz block zinciri şişkinliğine, düşük verime ve yavaş işlemlerin hayal kırıklıklarına şahit olmuşuzdur.

Yine de pek çok çözümle Elrond buna değer mi?

Elrond’ a baktığımızda tokende kısa bir süre kar ettikten sonra hala zirveye tırmandığını görmek mümkün. Öyleyse Elrond’ a yatırım yapanlar haklıymış diyebiliriz.

Elrond, Egld Coin Nedir?

Elrond Network, yüksek derecede ölçülenebilirliğe sahip olan ve yüksek verim sağlamak için oluşturulmuş halka açık bir blok zinciridir. Amaç kullanıcılara daha fazla gizlilik sağlamaktır. Bir diğer hedef ise merkezi ağlar ile karşılaştırıldığında daha iyi bir ağ olabilecek merkezi olmayan bir ağ oluşturmaktır.

Elrond Ağı Karşılaştırması

Elrond bu hedeflerine Adaptive State Sharding ve Secure Proof of Stake aracılığı ile ulaşmayı planlamaktadır.

Elrond’ u Oluşturan Anahtar Parçalar

  • Düğümler ve Kullanıcılar : Bunlar ağın çalışmasını sağlayan iki ana parçadır. Kullanıcılar, bir değer aktaramı olarak ağ üzerinde işlemleri dağıtır. Düğümler ise ağ üzerinde ki bu işlemleri hem aktif hem de pasif olarak işleyen cihazlardır.
  • Doğrulayıcı : Bunlar ödül karşılığında blok oluşturma ve fikir birliği oluşturmayı sağlayan düğüm türleridir. Doğrulayıcıların uygun hale gelmesi için tokenleri paylaşması gerekir. Daha sonra diğer paydaşlar tarafından aday gösterilir.
  • Parçalar : Parçalar Elrond ağının daha küçük bölümleridir. Ölçeklendirme için kullanılmaktadırlar. Her parça hesaplar, block zinciri ve işlem işlemeden sorumludurlar.
  • Metachain : Parçalar arasındaki iletişimi kolaylaştırmak, işlenmiş parça blok başlıklarının noterleştirilmesini sağlamak, doğrulayıcıların kayıtlarını saklamak için oluşturulan özel bir blok zinciridir.
  • eGLD Belirteçleri : Bu belirteçler ağa güç vermek, ağ için bir giriş noktası gören, dApp dağıtımı, depolama, doğrulayıcılara ödüller için ödeme yapan şeydir.

Adaptive State Sharding Technology ( Uyarlanabilir Durum Parçalama Teknolojisi )

Bu teknoloji parçalama teknolojisini kullanmanın benzersiz bir yoludur. Blok zinciri uygulamalarına daha yeni yeni girmektedir.

Adaptive State Sharding Technology

Elrond’ un temel hedefleri vardır ve bu hedefleri gerçekleştirebilmek için Adaptive State Sharding ‘ i kullanmaktadır.

Bu sayede;

  • Ağ, ağın kullanabilirliğini etkilemeden ölçeklenebilirliğini koruyabilecektir. Yani ağda kaç parça olursa olsun ağ çalışma süresinin etkilenmeyeceği anlamına gelmektedir.
  • Sharding çözümü ile birlikte işlemlerin varış noktasını belirlemek daha kolay hesaplanmaktadır. Bu kolay hesaplama sonucunda anlık izlenebilme sonucu ortaya çıkmaktadır.
  • Ağın uyarlanabilir olması parçaların her zaman dengeli kalması anlamına gelmektedir.
  • Talep değişikliklerinin ağ güvenliği üzerinde herhangi bir etki olmadan ele alınmasını sağlamaktadır.

Elrond block zinciri zaman çizelgesini çağlara ve turlara ayırmıştır. Sistemin mimarisini değiştirerek çağları değiştirmek mümkün gibi gözükse de genellikle dönemlerin sabit bir süreleri vardır.

Bu dönemlerin sonunda parçalar budanmakta ve ağ genelinde tekrardan düzenlenmektedir. Her yeni tur başlangıcında bir bloğu işlemek için yeni bir fikir bloğu rastgele seçilmektedir.

Secure Proof of Stake Consensus ( SPoS )

SPos bir fikir mekanizmasıdır. Mevcut proof of stake çözümlerini iyileştirmek için geliştirilmiştir. SPos ağdaki gecikmeleri azaltmaktadır. Aynı zamanda her turun başında hangi üyelerin fikir birliği grubu üyelerinin parçası olacağını belirlemektedir.

Elrond ekibi SPos sayesinde fikir birliği grubu seçmek için gereken sürenin 100 ms’in altına düştüğünü tahmin etmektedirler.

Elrond Ağ Performansı Nasıldır ?

Elrond 30 Temmuz 2020′ de ana ağını başlatmıştır. Geliştiricilerin istedikleri şey ise küresel, sınırsız ve tamamen erişilebilir bir dijital ekonominin kalbinde yer alan blok zinciri..

Elrond’ un sunduğu temel özelliklerden birisi neredeyse anında işlem performansıdır. Aynı zamanda ağın büyümesine izin veren doğrusal ölçeklendirmesidir. Elrond web sitesi ağın saniyede 250. 000 işlemi işleyebileceğini iddia etmektedir. Bu platform ayrıca daha az depolama gereksinimi sunmaktadır.

Elrond ayrıca zincirler arası birlikte çalışabilirlik sağlamak istemektedir.

Ekip blok zincirleri arasındaki birlikte çalışabilirliğin ana noktası olarak borsaları ortadan kaldırmak istemektedir.

Elrond Virtual Machine (Egld Coin)

Bu sanal makine Solidity’de yazılan akıllı sözleşmeleri destekleyerek kullanıcıların bir borsa kullanmadan Elrond, Ethereum ve ERC – 20 tokenleri arasında güvenli işlemler oluşturmasına olanak sağlamayı amaçlamaktadır.

Sanal makinenin performans karşılaştırması

Maiar dApp

Elrond’ un en büyük hedeflerinden birisi bir dApp ekosistemi geliştirmektir. Ekip ana ağın piyasaya sürülmesiyle birlikte Maiar adlı ilk dApp’i yayınladığında büyük bir patlama yaşanmıştır.

İmkansızı Hedefleye Coin: Algo Coin

Elrond’un kurucusu ve CEO’su olan Benjamin Mincu bu mobil uygulamayı ” bankasızlara açılan kapı ” olarak nitelendirmiştir.

Elrond CEO : Benjamin Mincu

Benjamin Mincu düşüncelerini şöyle ifade etti : ‘‘ Dünyanın büyük bir nüfusu bankasız, mevcut finansal altyapıya ve dolayısıyla katılım fırsatlarına sahip değil. Servet oluşturma son derece sınırlıdır. ”

Peki Maiar nasıl bir tarayıcıdır?

Maiar son derece hızlıdır. Gizlilik odaklıdır ve daha pek çok özelliğe sahip olacaktır. Mesela eGLD jetonlarını saklama, yatırma, gönderme ve alma gibi..

Apple iTunes Store’ da ki Elrond Maiar Uygulaması

Maiar uygulaması Google Play Store’da 4,4 yıldız App Store’da ise 5 yıldız alarak beğenileri toplamaya başarmıştır. Alınan bu sonuçlardan da anlaşıldığı gibi Maiar olumlu devam etmektedir.

Elrond Ekibi ve Kurucusu Kimlerdir?

Elrond ekibi özellikle girişimcilik geçmişine sahip profesyonellerden oluşmaktadır. Projenin CEO’ su ise NEM çekirdek ekibinin bir parçası olarak başlayan Benjamin Mincu’dur.

Benjamin Mincu NEM’ i küresel bir blockchaine dönüştürmek için liderlik yapmıştır.

Ekibin tümü 24 kişilik teknoloji ve iş profesyonellerinden oluşmaktadır.

Elrond Ekip

Elrond Bir Topluluk Ekibi Kurdu!

Elrond, kripto para projesinin farkedilmesini sağlamak ve benimsenmesi için bir topluluk ekibi kurmuştur. 29.000’den fazla üyesi olan bir Telegram ekibine sahiptir.

Bu ekip Twitter ve diğer sosya medya hesaplarında oldukça aktif hareket ederek bu projeyi daha tanınır hale getirmeyi başarmışlardır.

Elrond Topluluk Ekibi Temsili Görsel

ERD Jetonunun Neden Üretimi Durduruldu?

ERD jetonu Elrond ağına güç sağlamak için kullanılmıştır. Bu jeton Binance Launchpad’ de başlatılan ikinci jetondur. İlk hisse senedi teklifinin 1 Temmuz’da sona ermesiyle birlikte Elrond 3,25 milyon dolar kazanmıştır.

IEO sırasında her biri 0,00065$ ‘ a satılan ERD tokenleri kazanan piyango sahipleri 300$ değerinde ERD almışlardır.

ERD’ nin fiyatı başlangıçta 0, 007$ ‘ın hep üzerindeyken daha sonra en yüksek seviyelerden düşmüştür. O zamandan beri de hep 0, 0027$ ve 0, 0075$ aralığında işlem görmektedir.

2020’de 13 Mart’ta ERD jetonu 0, 000569 $ ‘ a düşmüştür. Daha sonra ise ERD’de Temmuz 2020’de %5,100’ün üzerinde artarak yükselmiştir.

EGLD Nasıl Satın Alabilirim?

Şöyle bir baktığımızda benzer piyasa değerindeki madeni paralardan Elrond daha yüksek seviyededir. EGLD belirteçlerini saklamanın en iyi yolu yerel eGLD cüzdanı kullanmaktır. Cüzdan görevi gören v e diğer bütün işlemleri yapan Maiar uygulamasını da kullabilirsiniz.

Elrond Piyasa Değeri

7 Mart 2021 tarihli piyasa değeridir.

Elrond Grafik

Elrond Grafik

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.