Yüzde Kuşburnu Yağı Kullanımı Yararları

Son güncelleme:

Gül yapraklarından elde edilen gül yağının aksine kuşburnu yağı, gül bitkisinin meyve ve tohumlarından preslenir. Eski zamanlardan beri değerli iyileştirici faydaları nedeniyle övülen kuşburnu yağı, cildi besleyen vitaminler ve esansiyel yağ asitleri ile doludur. Aynı zamanda antiviral, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olduğu gösterilen fenolleri içerir. Kuşburnu yağı, doğrudan cildinize sürmek için çok yoğun olan uçucu yağlar için taşıyıcı yağ olarak kullanılır.

Peki bu yağın faydaları nelerdir?

İşte kuşburnu yağı faydaları!

Cildinizi Nemlendirir

Yumuşak bir cilt için ilk koşul hidrasyondur.. Hidrasyon eksikliği, aşırı hava koşullarında veya cilt yaşlandıkça sorun olabilir. Kuşburnu yağı içerisinde, linoleik ve linolenik asit olmak üzere birçok esansiyel yağ asidi içerir. Yağ asitleri, su kaybetmemeleri için hücre duvarlarını güçlü tutmaya yardımcı olur.

Kuşburnu yağında bulunan birçok yağ asidi, bu yağı kuru ve kaşıntılı cildi nemlendirmek için mükemmel bir seçenek haline getirir. Cilt ayrıca yağı kolayca emerek antioksidanlarının cildin katmanlarına derinlemesine gitmesine izin verir.

Kuşburnu cildi nemlendirir.

Pul Pul Dökülmeye Yardımcıdır

Kuşburnu yağı ile doğal peeling, donukluğu azaltmaya yardımcı olabilir ve size ışıltılı, canlı bir cilt bırakır. Bunun nedeni, kuşburnu yağının A ve C vitaminleri bakımından yüksek olmasıdır. A vitamini veya retinol, cilt hücresi yenilenmesini teşvik eder. C vitamini ise içerisindeki zenginlikten dolayı hücre yenilenmesine yardımcı olarak genel parlaklığı artırır.

Canlı bir cilt sağlar

Kolajen Oluşumunu Artırmaya Yardımcı

Kolajen, cildin yapı taşıdır. Cilt elastikiyeti ve sıkılığı için çok önemlidir. Vücudunuz yaşlandıkça ne yazık ki daha az kolajen üretmektedir.. Kuşburnu yağı, kolajen üretimi için gerekli olan A ve C vitaminleri bakımından zengindir. Kuşburnu, vücuttaki kolajeni parçalayan bir enzim olan MMP-1’in oluşumunu engellemek için yarar sağlar.

Araştırmalar da bu faydaları desteklemektedir. Bir 2015 çalışmasında, kuşburnu tozunu ağızdan alan katılımcıların cilt elastikiyetinde gözle görülür bir artış yaşadıklarını bulmuşlardır.

Kolajen oluşumuna yardımcı olur.

Güneş Hasarına Karşı Korumaya Yardımcı Olur

Bir ömür boyu güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan kümülatif hasar, erken yaşlanmada önemli bir rol oynar. UV maruziyeti, vücudun kolajen üretme kabiliyetine de müdahale edebilir.

Kuşburnu yağı, antioksidanlar içerir. Ayrıca içerdiği vitaminlerin sinerjik olarak görünür güneş hasarıyla mücadele ettiği gösterilmiştir. Kuşburnu yağı UV’ye maruz kalmanın olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olmak için kullanılabilir. Ancak güneş kremi yerine kullanılmamalıdır.

Kuşburnu yağı onarıcıdır.

Yara İzlerini ve İnce Çizgileri Azaltmaya Yardımcıdır

Kuşburnu yağı, ciltte doku ve hücre yenilenmesi için gerekli olan temel yağ asitleri ve antioksidanlar açısından zengindir. Yağın uzun zamandır yara iyileşmesi için bir halk ilacı olarak kullanılmasının yanı sıra yara izlerinin ve ince çizgilerin azaltılması şaşırtıcı değildir.

Bir 2015 çalışması, kuşburnu tozuyla sekiz haftalık tedaviden sonra, göz çevresindeki ince çizgilerin görünümünde önemli bir azalma göstermiştir. Bu çalışmaya katılanlar tozu ağızdan tüketmişlerdir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.