Yüzünüze Bu Karışımı Uygulayarak Akne Ve Sivilcelerden Kurtulun

Son güncelleme:

Akne, derimizde bulunan yağ bezleriyle ilgili kronik bir deri hastalığıdır. Aknenin belirtileri arasında siyah noktaları da görürüz ki bunlar en az akne ve sivilceler kadar psikolojik sorunlara yol açar. Akne ve sivilcelerin medikal çözümleri epey fazla olmakla birlikte her birine temkinli yaklaşılmalıdır.

Akneler, en çok 14-20 yaşlar arasında görülür.

Öncelikle aknenizin kaynağını bilmelisiniz. Bakteriyel kaynaklı aknelerde öncelik, doktorunuzun kontrolündeki antibiyotik kullanımıdır. Araştırmalara göre bu bakteriyel kaynaklı akneli ciltlerde linoleik asit/oleik asit dengesinin bozulduğu görülmüş. Bu dengeyi sağlamanın yollarından biri ise kuşburnu çekirdeği yağı. Kuşburnu çekirdeği yağı, cildi koruyor ve serbest radikallerle savaşan ve antioksidan olarak nitelendirilen E,C ve D vitaminlerine sahip. Yara izlerine de iyi geldiği söyleniyor. En güzel yani ise gözenekleri tıkamaması ve cilt tarafından kolay bir şekilde emilmesi. Ayrıca bu yağ, cildinizde renk eşitliği sağlayıp aydınlık bir görünüme sahip olmanızı sağlıyor.

Kuşburnu yağı

Siyah Nokta Ve Aknelerin Düşmanı: Kuşburnu Yağı

Yağ olması sizi yanıltmasın, cildi biraz kurutuyor. Bu nedenle cildinizi uygulamadan önce nemlendirmeniz gerek. Bu yağ, kullananlarda gözle görülür bir etki yaratıyor fakat yine de yarattığı etkilere karşı dikkatli olmakta fayda var. Unutmamak gerekir ki doğal da olsa her ürünün vücuda farklı etkileri oluyor, alerjisi olanlar kuşburnu çekirdeği yağından kesinlikle kaçınmalı. Ayrıca retinoid derivesi olan ilaçları gebelik planlayan/gebe/emziren kadınların kullanmaması gerek, bu bir ilaç olmasa da bu gruptaki kadınların kullanmadan önce güvendikleri ve bir doktor veya eczacıya danışmaları mutlaka gerekli.

Doğal yöntemlerle cilt bakımı

Akneyle başa çıkmada doğal yağların kullanımı yanında evdeki malzemelerle doğal karışımlar hazırlamak mümkün. Ana malzemesi havuç olan karışım, cildinizdeki çoğu probleme çözüm olacak. Ayrıca ciltteki fazla nem ve yağı alarak, akne ve sivilce lekelerinden kurtulmanıza da yardımcı olacak. İşte havuç maskesinin tarifi…

Bu karışım için gerekli olan malzemeler havuç, pirinç unu, limon ve bal. Havuç ve pirinç unu sivilce lekelerinin giderilmesinde, limon asidik yapısı sayesinde sivilcelerin kurumasında, bal ise cildinizin nemlenmesinde rol oynayacak.

Ciltte Süpriz Faydası Olan Maske: Havuç Maskesi

Öncelikle havuçlarınızı rendeledikten sonra suyunu sıkmalısınız. Elde ettiğiniz su, 1-2 yemek kaşığı kadar olmalı. Daha sonra 2 yemek kaşığı pirinç ununu eklemelisiniz. Ardından da 1 çay kaşığı limon ve 1 çay kaşığı balı ekledikten sonra karıştırarak maskenizi hazır hale getirebilirsiniz. Bu karışımı fırça yardımıyla yüzünüze uygulayıp 15-20 dakika bekledikten sonra yıkamalısınız. Bu maskeyi haftada 1-2 kez uygulayarak parlak ve sivilce lekelerinden arındırılmış bir yüze sahip olabilirsiniz. Ayrıca yeni akne ve sivilce oluşumları da önlenmiş olur.

Bu maskenin haricinde havuçlarınızı rendeleyip suyunu sıkmanız, sizin için harika bir tonik görevini görür, bunun yanında akne ve sivilcelerinizi azaltarak lekelerinizi giderir. Havuç suyu ile yaptığınız toniği ise her gece yatmadan önce yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Eskiden havuçlar kökleri için değil, aromatik yaprakları için yetiştirilirdi! Ancak bugünlerde havuçları kökleri için yetiştiriyoruz.

Havuç suyunun tonik ve maskelerle kullanımının yanında tüketmek de cilt problemleri için uygulanan çözümlerden biridir. Havuç suyunu düzenli olarak tüketmek, aydınlanmış ve parlak bir cilde sahip olmanızda en sağlıklı çözümlerden biridir. Ayrıca havuç, yüksek oranda potasyum içerdiğinden cildinizin nem dengesini sağlayarak kurumasını önler. Eğer cildinizdeki sivilceler sönmüş ve leke bırakmışsa, havuç suyunu bu lekeleri gidermek için tüketebilirsiniz. Eğer akne ve sivilceleriniz irinli ve iltihabi bir yapıya sahipse, havuç suyunun iltihap giderici özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Havuç, iltihaplı sivilceler için birebir bir çözümdür.

Bu doğal yöntemlerin yanında cilt bakımınızı aksatmamanız büyük önem taşıyor. Bu bakıma dahil olan faktörler arasında cildinizi her akşam mutlaka temizlemeniz var. Ayrıca yüzünüzü sabahları gül suyuyla silebilirsiniz. Havlu yerine kağıt havlu kullanmanız, yastık kılıfınızı sık sık değiştirmeniz size büyük yarar sağlayacaktır.

Düzenli cilt temizliği, aknelerle savaşmak için birebirdir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.