Zeynolu Tatlar ile Lezzet Yolculuğuna Hazır Olun!

Zeynolu Tatlar Kimdir?

‘Yemek’ konusu toplumdaki birçok kişiyi ortak bir alanda birleştirmesiyle beraber, birçok yazarı, şairi ve düşünürleri de ortak bir alanda birleştirmiştir. Hal böyle olunca toplumca farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri ve poğaça tarifleri gibi arayış içerisine girmemiz kaçınılmaz olmuştur. Kadın ve erkek ayırt etmeksizin ilgileri üstüne çeken ‘yemek’ konusunda başarılı isimler de kendilerini göstererek, fikirleri ile bu konuda daha fazla kitleye ulaşarak fikir vermeyi kendilerine amaç edinmişlerdir. İşte Zeynolu Tatlar, hem yemek, hem tatlı, hem poğaça ve börek gibi birçok konuda ilgileri üstüne çekmeyi başarmıştır. Tarif konusunun yanı sıra ‘sunum’ konusunda da birçok fikir elde edebileceğiniz bir profile sahip olan Zeynolu Tatlar, İnstagram ve YouTube sayfalarından sizler ile buluşuyor. Peki Zeynolu Tatlar Kimdir? dilerseniz yakından tanıyalım.

Gurbet Elde Türk Lezzetlerini Yaşatıyor!

Zeynep Hanım, Hollanda’da hayatını sürdürmektedir. Kendi mutfağında Türk lezzetlerinin ön plana çıktığını görüyoruz.

1982 doğumlu olan Zeynep Hanım, aslen Yozgat/Cayıralanlı’dır. Eğitim hayatını lise öğreniminde bitirmiştir. 18 yaşında evlendikten sonra Hollanda’da yaşamaya başlamıştır. Bu konu hakkında Zeynep Hanım; ‘Gurbetlik çok zor, gurbetin acısını çok çektim. Annesizlik, babasızlık çok zor oldu. Gurbete gelince aynı bir bebek gibi oluyorsunuz. Yeniden yürümeyi, konuşmayı kısacası hayatı sil baştan alıp öğreniyorsunuz.’ sözlerine yer vermiştir. 14 ve 9 yaşlarında iki tane kızı vardır. Hayatın getirdiği zorluklara göğüs germeyi başaran Zeynep Hanım’ın hayatı içerisinde asıl merak edilen konu yemeğe olan ilgisinin nasıl başladığı yönündedir.

Zeynolu Tatlar’ın Yemeğe Olan İlgisinin Kaynağı ‘Annesi’

Zeynep Hanım ve annesinden güzel bir kare

Zeynep Hanım, yemek konusunda hayatı boyunca hiçbir kursa katılmayarak bu başarısını elde etmiştir. Fakat bu konuda ‘keşke’ diyerek aslında profesyonel olmayı istemiştir. Dilerseniz bu serüvenini Zeynep Hanım’ın kendi yazdıklarından hareketle aktaralım: ‘Çocukluğumdan beri hep mutfak aşkım vardı. Mutfakta annem bir yerlere gidince bir şeyler yapardım. Kamera karşısında kendi kendime tarif verirdim. Annem öyle becerikliydi ve öyle güzel yemekler yapardı ki ondan çok etkilenirdim. Ama onun elinin lezzetini hiç yakalayamadım.’ sözlerine yer vermiş ve annesinin burada ne kadar önemli bir rol aldığını bize aktarmıştır. Daha sonra Zeynep Hanım, 2014-2015 yıllarında küçük kızının okula başlaması ile sipariş işine girerek aslında İnstagram uygulamasını da hayatına sokmuştur. Bu şekilde bir serüvenin içerisine girdiğini dile getiren Zeynep Hanım’ın İnstagram sayfası da başarısı ile birlikte büyümeye başlamıştır.

Zeynolu Tatlar ile Birlikte Tarif Yolculuğuna Çıkalım!

Bu Pasta Tarifini Gördükten Sonra Denemeden Geçemeyeceksiniz: Çikolatalı Rulo Pasta

Çikolatalı Rulo Pasta Tarifi

İnstagram sayfası üzerinden daha ayrıntılı bilgi edinebileceğiniz bu tarifin sadece malzemelerini burada vererek, yapılışını zeynolu_tatlar İnstagram hesabı üzerinden edinmenizi tavsiye ederim.

 • 4 yumurta
 • 1 su bardağından biraz eksik şeker
 • 1 paket vanilya
 • Yarım çay bardağı sıcak su
 • 1 kabartma tozu
 • 3 yemek kaşığı kakao
 • ARA KREMASI İÇİN:
 • 200 ml sıvı krema
 • 250 gr mascarpone veya labne
 • 100-125 gr bitter veya nutella
 • ÜZERİ İÇİN:
 • 100 gr bitter
 • 100 ml sıvı krema

Türk Mutfağının Vazgeçilmez Lezzeti: Yaprak Sarması

Zeytinyağlı Yaprak Sarması Tarifi

Bu tarifimizde de malzemeleri ele almayarak yapılışına yer vermek istiyorum. Dilerseniz tam tarife zeynolu_tatlar hesabından ulaşabilirsiniz. Yapılışı: Yaprağınız eğer salamura bir yaprak ise 4-5 saat suda bekletmeniz gerekiyor ki tuzu gitsin. Tavaya yemeklik kıyılmış soğanı alıp biraz kavurduktan sonra salçayı ekleyin. Daha sonra ikisini kavurduktan sonra yıkanmış pirinci ekleyin. Baharatları da ekleyip biraz kavurun. 1 su bardağı kadar sıcak su ekleyip karıştırdıktan sonra altını kapatın. Bolca nar ekşisi ilave ettikten sonra, iç harcınızın kuru değil sulu olmasına dikkat edin. Sarmanızı sarıp, üzerini geçecek şekilde sosunu ekleyip pişirin. Sarmanızın kararmaması için soğuyana kadar kapağını açmayın. Afiyet olsun. 🙂

Daha Birçok Tarife zeynolu_tatlar İnstagram Hesabından Ulaşın!

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.