Zihninizi Güçlendirmek İçin Yapabileceğiniz Egzersizler

İnsan beyni son derece mucizevi bir organ. Ancak yaşlanma durumunda beyin aktiviteleri her geçen gün değişiklik yaşıyor. Düzenli olarak beyninizi çalıştırırsanız daha sağlıklı bir zihniniz olacaktır. Zihinsel egzersizler beyni hızlandırmak için önemlidir. Siz de beyni hızlandırmak için bu egzersizleri uygulayabilir ve hafızayı güçlendiren aktiviteler ile beyninizin daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bunu gün içinde yapacağınız küçük hareketlerle bile gerçekleştirebilirsiniz.

Zihinsel egzersizler

Peki beyni daha aktif hale getiren aktiviteler nedir? Detaylarıyla inceleyelim.

Diğer elinizi kullanmaya başlayın

beyni hızlandırmak

Beyni çalıştırmanın bir yolu diğer elinizi kullanmaktır. Örneğin sürekli sağ elinizle dişinizi fırçalıyorsanız artık sol elle diş fırçalamaya başlayabilirsiniz. Bu durum beyin için eğitici özelliği olan bir aktivitedir.

Müzik aleti çalmaya başlayın

hafızayı güçlendiren aktiviteler

Beyni çalıştırmanın yolları için bir diğer çözüm de müzik aletleri çalmaktır. Bir müzik aleti çalmaya başlayarak hem beyninizi geliştirebilir hem de eğlenebilirsiniz. Sevdiğiniz bir müzik aletini çalmak sizin için ruhsal olarak da olumlu etkiler yaratacaktır.

Her gün basit matematik problemleri çözün

Beyni çalıştırmanın yolları

Bilgisayar ve telefonlardaki hesap makinaları beyninizi kullanmanızı engelliyor. En basit işlemi bile hesap makinasından yapmak zamanla sizi etkisiz hale getirecek. Hafızayı güçlendiren ve zihinsel kapasitenizi artıran uygulamalar da mevcut. Telefonları artık daha verimli kullanabilir ve bu uygumalarla beyninizi geliştirebilirsiniz.

Sudoku çözmek de beyninizi çalıştırmanıza neden olacak. Bu şekilde hem eğlenebilir hem de beyninizi daha aktif hale getirebilirsiniz.

Sürekli kitap okumalısınız

algılamayı güçlendirmek

Kitap okumak, algılamayı güçlendirmek için kullanacağınız bir diğer yöntem. Kitap okumak, zihinsel ve düşünsel olarak sizi güçlendirecek. Hem zihninizi rahatlatabilir, gerginliği atabilir hem düşünsel gücünüzü arttırabilirsiniz. Daha iyi bir hafıza, yaratıcılık ve hızlu düşünme için kitap okumak vazgeçilmez bir etkinliktir.

Yeni şeyler deneyin

Yeni şeyler deneyin

Evinize giderken farklı bir yoldan gitmeyi deneyin. Ya da hafızanızdan evinizin haritasını oluşturun. Yemek yemek için oturduğunuz sandalyeyi değiştirin ve farklı açıdan masayı ve odayı görün. Sabahları spor yapın, aktif olun. Evdeki objelerin yerini değiştirin. Bir süpermarkete gidin ve hiç girmediğiniz bir koridora girip ürünleri inceleyelim. Almak zorunda değilsiniz. Ürünlerin içindekileri okuyun ve farklı ürünler keşfedin.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.