Zor Zamanlarda Ruh Sağlığınızı Nasıl Korursunuz?

Ruh Sağlığınızı Neden Koruyorsunuz?

Zihin sağlığınızı zor zamanlarda, suya girdiğinizde bir can simidi taktığınız gibi korursunuz: Bu sizi ayakta tutmakla kalmaz, aynı zamanda size güvenen başkalarına yardım edebilmenizi sağlar.

 • Dayanıklılığı Geliştirin
 • Üretken Kalın
 • Başkaları İçin İstikrar Yaratın
Ruh sağlığımızı neden korumalıyız?

Ruh Sağlığınızı Korumak İstiyorsunuz, Peki Nasıl?

Ruh sağlığınızı korumak, basit bir taahhütle başlar; içsel durumunuzu çevrenizde olup bitenden ayırmak. İşte nasıl yapılacağı:

Konuşun

Ruh sağlığınızı korumanın ilk ve en önemli adımı: Yüksek sesle konuşmak. Ruh sağlığı sorunlarınız hakkında arkadaşlarınıza ve ailenize açılmak bir zayıflık işareti değildir. Aslında, hayatınızın o kadar da mükemmel olmayan kısımlarını başkalarına gösterecek kadar güçlü olduğunuzu kanıtlıyor. Sohbeti başlatmak için kolay bir yola mı ihtiyacınız var? İşte:

 • Seninle bir şey paylaşmak istiyorum.
 • “Düşünüyordum da …”
 • “Konuşabilir miyiz…?”
 • “Mücadele ediyorum …”

Bunlardan herhangi biri, ihtiyacınız olan bir sohbete kolayca girmenizi sağlayacaktır.

Düzenli bir egzersiz, ruh sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.

Ekran Sürenizi Kısaltın

Şu anda olduğu gibi baştan çıkarıcı, her gün sosyal medyada saatler geçirmek ruh sağlığınız için iyi değil. En iyi durumda, dikkatinizi önemli olan şeyden uzaklaştıracaksınız; en kötüsü, tüm kötü haberleri ve öfkeyi çevrimiçi olarak içselleştireceksiniz. Gençler buna özellikle eğilimlidir, ancak yalnız değiller.

Uyuşturucu ve Alkolden Kaçının

Uyuşturucu ve alkolden uzak durmak anahtardır. Kimsenin bireylere söylemediği şey, alkolün kaygıyı daha da kötüleştirdiğidir. İçki içtikten birkaç saat sonra strese girilir.

Konuşmak, ruh sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.

Diyetinizi İhmal Etmeyin

Tıp uzmanlarının bağırsağınıza “ikinci beyniniz” dediklerini hiç duydunuz mu? Bunun nedeni, mide-bağırsak sisteminin beyin dışında vücudun herhangi bir yerinden daha fazla sinir uçlarına sahip olmasıdır. Aldığınız her lokma, bu bağırsak sinirlerini etkiler. Besleyici yiyecekler, taze meyveler, sebzeler, kuruyemişler gibi.

Mümkün olduğunca evde yemek pişirin ve atıştırmalık alımınıza dikkat edin. Akşam yemeğinde somon ve brokoli yiyor olsanız bile, geceleri işlenmiş atıştırmalıklara yemek yemek zihin sağlığınızı bozabilir.

Aktif Kalın

Fiziksel ve zihinsel sağlığınız düşündüğünüzden daha fazla bağlantılıdır. Düzenli egzersiz, depresyon ve anksiyete semptomlarını bazı durumlarda ilaç kadar etkili bir şekilde azaltabilir.

Ruh sağlığı için en iyi egzersiz türü hangisidir? Kardiyoyu tercih edin, ancak her şeyin hiç yoktan daha iyi olduğunu fark edin. Yüzmeyi, koşmayı, kürek çekmeyi veya kaldırmayı sevseniz de beyninize biraz taze kan getirin.

Sosyal medyada geçirdiğiniz süreyi azaltmak, ruh sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.

Kendinize Bir Mola Verin

Azim takdire şayan olsa da, zamanlar zorlaştığında kendinizi biraz gevşetmelisiniz. Uzun süre devam etmek istiyorsanız mola vermek çok önemlidir. Molalarınızı nasıl geçirmelisiniz? Sizi gençleştiren bir şey yapın, örneğin:

 • Kitap okumak
 • Bir arkadaşı aramak
 • Banyo yapmak veya duş almak
 • Kestirmek
 • Yürüyüşe çıkmak

Dışarı Çıkın

Yürüyüşe çıkmaktan bahsetmişken, biraz kafa boşluğu almanın dışarı çıkmaktan daha iyi bir yolu yoktur. Cildinizdeki stresi eriten temiz hava kokusu ve güneş hissiyle ilgili bir şey var. Bu taktiği bu listedeki diğer kişilerle eşleştirin. Açık havada egzersiz yapmak için mahallede bir koşuya çıkabilirsiniz. Dışarıda vakit geçirirken telefonunuzu içeride bırakın veya cebinizde saklayın.

Uzman yardımı, ruh sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.

Bir Hobide Kendinizi Kaybedin

Bazen, güneşte bir saat sizi rahatsız eden şeyi aklınızdan çıkarmak için yeterli değildir. Bu durumda favori hobinize dalmayı deneyin. Bir hobi uygulamak, bir “akış” durumuna girmenize yardımcı olur; bu, yaptığınız şeye o kadar odaklandığınızda çevrenizdeki dünyanın izini kaybedersiniz. Bu zihinsel kırılma, biraz perspektif elde etmek için ihtiyacınız olan şey olabilir.

Yardım isteyin
Nadir durumlarda, akıl sağlığınızı tek başınıza koruyamayabilirsiniz. Eğer kendinizi yetersiz hissediyorsanız, bir profesyonele ulaşmaktan çekinmeyin. İyi niyetli olsalar da, aileniz ve arkadaşlarınız bir akıl sağlığı uzmanının sağlayabileceği desteği sağlayamaz.

Yardım İsteyin

Nadir durumlarda, akıl sağlığınızı tek başınıza koruyamayabilirsiniz. Eğer kendinizi yetersiz hissediyorsanız, bir profesyonele ulaşmaktan çekinmeyin. İyi niyetli olsalar da, aileniz ve arkadaşlarınız bir akıl sağlığı uzmanının sağlayabileceği desteği sağlayamaz.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.