Zorlu Enerji (ZES) Elektrikli Araç İstasyonları Ve Elektrikli Araçlar Hakkında Bilinmeyenler

Zorlu Energy Solutions (ZES) yeni nesil teknolojileri hayata koymak amacıyla yaratılmış Zorlu Enerji markasıdır.

2018 yılı itibariyle faaliyete geçen ZES, şehir içinde ve şehirlerarası yollarda hayata geçirdiği süratli şarj istasyonları ile beraber ülkemizdeki elektrikli vasıta sahiplerinin yolculuklarını kolaylaştırmayı ve elektrikli vasıta devrimini hızlandırmayı hedeflemektedir. Halka aleni noktalarda sunmuş olduğu süratli şarj imkânının yanında, kullanıcılarının talepleri doğrultusunda ev ve işyerlerine de şarj istasyonu kurulumları yapmaktadır. ZES, kısa bir müddet içinde bütün Türkiye’de şarj istasyonlarını devreye alıp, elektrikli araçları bütün ülkede erişilebilir ve kullanılabilir hale getirmeyi planlamaktadır.

Elektrikli vasıta kullanıcıları için şarj istasyonları büyük ehemmiyet taşımaktadır.

Kurulan ZES şarj istasyonlarını nasıl kullanabilirim?

Cihaz üstündeki alana ZES kartınızı okutarak veya aygıt üstünde bulunan QR kodu ZES mobil uygulaması ile okutarak şarj işlemini başlatabilirsiniz. Şarj işlemini bitirmek için yeniden aynı biçimde dilerseniz ZES kartınızı okutarak dilerseniz de mobil tatbik ile harita sayfası üstünden ‘’Şarjı Durdur’’ butonunu tıklayarak bitirebilirsiniz. ZES kart için mobil tatbik üstünden talepte bulunabilirsiniz.

Arabayla uzak rotalar, artık şarj istasyon ağları ile mümkündür.

ZES noktalarına ulaşma yolları nelerdir?

Mobil uygulamada harita menüsünden internet sitelerinde de ‘’Şarj Noktaları’’ menüsünden halka aleni istasyon listelerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca evinize veya işyerine hususi kullanımız için şarj ünitesi kurulumu yaptırmak istiyorsanız, mobil uygulamadaki Bize Ulaşın formunu veya internet sitelerinde hizmetler sayfasında yer edinen formu doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Genelde DC şarj istasyonları yüksek süratli şarj olarak bilinirken AC de süratli olarak bilinir.

ZES noktalarına internet üzerinden ulaşmak istiyorum. Nasıl ulaşabilirim?

Hemen ZES App’i telefonunuza indirebilir veya internet sitelerindeki haritadan ZES noktalarını bulabilirsiniz.

Aracımı şarj etmek istiyorum, nasıl şarj ederim?

Sahip olduğunuz aracınızı ZES AC şarj istasyonlarında kendi şarj kablonuzu kullanarak, DC şarj istasyonlarında ise cihazın üstündeki şarj kablolarını kullanarak şarj edebilirsiniz. ZES şarj istasyonlarında aracınızı şarj edebilmek için; ZES mobil uygulamasını indirmeniz veya ZES kartınızın olması gerekmektedir.

ZES, 2018 yılı itibariyle faaliyete geçmiştir.

Yapacağım şarj işlemini nasıl başlatabilir/bitirebilirim?

İlk olarak, şarj işlemini başlatmak için kablonun, aracınıza ve istasyona bağlı olduğuna emin olun. Daha sonrasında aygıt üstündeki alana ZES kartınızı okutarak veya aygıt üstünde bulunan QR kodunu ZES mobil uygulaması ile okutarak şarj işlemini başlatabilirsiniz. Şarj işlemini bitirmek için yeniden aynı biçimde dilerseniz ZES kartınızı okutarak dilerseniz de mobil tatbik ile harita sayfası üstünden ‘’Şarjı Durdur’’ butonunu tıklayarak bitirebilirsiniz.

ZES, halka açık noktalarda sunmuş olduğu süratli şarj imkânının yanında, kullanıcılarının talepleri doğrultusunda ev ve işyerlerine de şarj istasyonu kurulumları yapmaktadır.

Aracımı ne kadar müddette şarj edebilirim?

Elektrikli araçların şarj süresi; vasıta batarya kapasitesi, mevcut şarj doluluk seviyesi, aracın şarjlanma kapasitesi benzer biçimde oldukça sayıda değişkene bağlıdır. ZES DC şarj istasyonlarında ahenkli araçlarınızı 30 dakikada %80’e kadar şarj edebilirsiniz.

Aracımı nerelerde şarj edebilirim?

Aracınızı mobil uygulamada harita menüsünde yer edinen halka aleni şarj istasyonlarından şarj edebilirsiniz. Web sitede yer alan ‘’Şarj Noktaları’’ menüsünden istasyon listesini görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca evinize veya iş yerinize hususi kullanım için şarj ünitesi kurulumu yaptırmak istiyorsanız, mobil uygulamadaki Bize Ulaşın formunu veya internet sitesindeki hizmetler sayfasında yer edinen formu doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz.

ZES DC şarj istasyonlarında ahenkli araçlarınızı 30 dakikada %80’e kadar şarj edebilirsiniz.

Şarj istasyonlarının uygunluk durumunu nereden öğreneceğim?

ZES mobil uygulaması üstünden tüm şarj istasyonlarının ve hatta soketlerin uygunluk durumunu test edebilirsiniz.

Hangi araçlar istasyonlarınızdan yararlanabilir?

ZES şarj istasyonlarından bütün tam elektrikli araçlar ve plug-in hibrit araçlar yararlanabilir.

Zorlu Energy Solutions (ZES) yeni nesil teknolojileri hayata koymak amacıyla yaratılmış Zorlu Enerji markasıdır.

Şarj işlemi sırasında şarj kablosu çıkarsa ne yapmalıyım?

Şarj işlemi sıhhatli bir biçimde başladığında şarj kablosu kendini, istasyon ve araca ayrı ayrı kilitleyerek dış müdahalelere kapalı hale getirmektedir. Teknik bir problemle karşılaşıp şarj kablosunun çıktığını fark ederseniz, davet merkezi kanalıyla kuruluş ile iletişime geçebilirsiniz.

Rezervasyon özelliği nedir?

İstediğiniz saatler aralığında istediğiniz şarj istasyonuna tatbik üstünden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Böylelikle istasyona ulaştığınızda beklemeden aracınızı şarj edebilirsiniz.

Aracınızı halka açık şarj istasyonlarından şarj edebilirsiniz.

Nasıl rezervasyon yapabilirim?

Rezervasyon yapabilmek için tatbik üstünden ödeme bilgilerinizi eklemeniz gerekmektedir. Uygulama üstünde aracınızı şarj etmek dilediğiniz istasyonu bularak müsait gün ve saat aralığını seçip rezervasyon yap butonuna tıklamanız yeterlidir.

Şarj işlemim olduğundan uzun sürerse ne yapmalıyım?

Şarj işlemi sırasında, kullandığınız soketin en çok süresinden uzun kalmanız ya da yapmış olduğunuz rezervasyon süresini aşmanız niteliğinde şarj işlemi tutarının yanında bekletim tutarı de faturanıza yansıtılır. Blokaj tutarı, aşılan süredeki şarj bedelinin %25’i alınarak hesaplanır.

Elektrikli araçların şarj süresi; vasıta batarya kapasitesi, mevcut şarj doluluk seviyesi, aracın şarjlanma kapasitesi benzer biçimde oldukça sayıda değişkene bağlıdır.

Rezervasyonumun olduğu istasyonda başka bir vasıta var, ne yapabilirim?

Böyle bir durumla karşılaştığınızda davet merkezini arayarak kuruluş ile iletişime geçebilirsiniz. İlgili kişiler tarafınca durumun çözümlenmesi için yönlendirme sağlanacaktır.

Üye olmak için ne yapmam gerekir?

Üye olmanız için herhangi bir ön şart bulunmamaktadır ve üyelik tamamen ücretsizdir. ZES Mobil uygulaması üstünden üye olabilirsiniz. ZES mobil uygulamasını indirip yönlendirmeleri takip ederek üyelik işlemini tamamlayabilirsiniz.

ZES şarj istasyonlarından bütün tam elektrikli araçlar ve plug-in hibrit araçlar yararlanabilir.

Ücretlendirme tarifesi hesaplanması nasıl yapılmaktadır?

Ücretlendirme istasyondan çektiğiniz güç miktarına ve istasyonda kaldığınız zamana göre hesaplanmaktadır. Ücretlendirme tarifesiyle alakalı ayrıntılı bilgilere internet sitesindeki ücretlendirme sayfasından ya da mobil uygulamada yer edinen ücretlendirme sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Şarj işlemi için ödemeyi nereden yapacağım?

Ödemenizi tatbik üstünden kredi kartı bilginizi ilave ederek rahatça gerçekleştirebilirsiniz. Şarj işlemi bittikten sonrasında ücretlendirmeniz, mobil uygulamada ücretlendirme sekmesinde internet sitesinde ücretlendirme sayfasında belirtildiği biçimde hesaplanıp kartınızdan öğrenim edilecektir. Kart bilgileriniz güvenilir ödeme sistemleri ile garanti altında olup başka bir müessese veya kuruluşla paylaşılmamaktadır.

ZES mobil uygulaması üstünden tüm şarj istasyonlarının ve hatta soketlerin uygunluk durumunu test edebilirsiniz.

Evime /iş yerime kendi hususi kullanımım için şarj istasyonu kurdurabilir miyim?

Ev ya da iş yerinize kendi kullanımınıza hususi şarj istasyonu satın alabilir veya kurulum talebinde bulunabilirsiniz. Ev ve iş bölgeleri için hususi olarak sunulan hizmetlerin detaylarına Hizmetler sayfasından ulaşabilirsiniz. Formu doldurduktan sonrasında sizinle iletişime geçilip bulgu için yönlendirilme yapılacaktır. Yapılan teknik araştırmalardan sonrasında ihtiyacınıza yönelik en olası çözüm tarafınıza sunulacaktır.

Çeşitli rotalarda şarj istasyonları bulunmaktadır.

Elektrikli vasıta şarj istasyonu kurabilir miyim, işletebilir miyim?

ZES ile yapacağınız iş ortaklığı yardımıyla işletmenize kurduracağınız şarj istasyonu ile gelir elde edebilirsiniz. İş ortaklığı ile alakalı ayrıntılı bilgiye Hizmetler sayfasından ulaşabilir, müracaat için formu doldurabilirsiniz. Teknik ekibin yapacağı bulgu daha sonra tesisinize en müsait cihazın kurulumu gerçekleştirilecektir.

Şarj işlemi sıhhatli bir biçimde başladığında şarj kablosu kendini, istasyon ve araca ayrı ayrı kilitleyerek dış müdahalelere kapalı hale getirmektedir.

Elektrikli arabalar iyi çalışır mı?

Elektrikli arabalar, çamaşır makinesinde bulunan motorlarla aynı prensipleri paylaşan elektrikli motorlar ile çalışır ve bu motorların akaryakıtlı otomobillerden alışık olduğumuz içten yanmalı motorlara göre başlıca 3 pozitif yanları vardır, bunlar; verimlilik, aşınmama, çift yönlü çalışabilmeleridir.

İçten yanmalı motorların en verimlisi dahi yanma, hareketli parçalar, alıntılama organları kararı harcamış olduğu enerjinin ancak %30-35’ini harekete çevirebilir. Fakat elektrikli motorlarda bu oran %90’dır. Diğer motorlarda kalan enerji; sıcaklık, vibrasyon ve ses olarak açığa salınırken, elektrikli motorlar verimli özellikte olmaları nedeniyle fazla ses veya sıcaklık üretmezler.

İstediğiniz saatler aralığında istediğiniz şarj istasyonuna tatbik üstünden rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Elektrikli otomobillerin batarya ömrü ne kadardır?

Modern elektrikli arabalar Lithium-ion pillerden oluşan bataryalar ile çalışır. Birçok araba üreticisi ilk 4 yıl için %70’e kadar kapasite garantisi sağlasa da, kapasitesi %85 civarında altına inmiş elektrikli araba sayısı azdır.

Örneğin 1 yılda 140,000 km giden ve ticari görevinden ötürü zor koşullarda kullanılan İstanbul Tesla Taksiler’in batarya kaybı yaklaşık %8 civarındadır. Dünyada incelenen örneklerde de son kullananların 200,000 km’ye kadar en fazla %10 veya %12 kayıp yaşadıkları görülmektedir. Batarya ömürlerinin, batarya üreticilerinin kapsamlı emekleri kararı arabadan daha uzun olması öngörülmektedir.

ZES Mobil uygulaması üstünden üyelik işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Elektrikli arabalar ne kadar yakıt tasarrufu sağlar?

Enerji olarak hesaplandığında 1 litre benzin ortalama 10kWh enerji eşleniğine sahiptir. Ortalama bir elektrikli aracın 100 km’de 18kWh enerji tükettiği düşünüldüğünde, bu 1,8l/100 km’ye yaklaşık olarak denk gelir.

Fiyat olarak ise elektriğin enerji olarak akaryakıttan daha uygun ücrette olmasından kaynaklı olarak yakıtta ortalama 6’da 1 maliyet avantajı bulunur.

Ücretlendirme istasyondan çektiğiniz güç miktarına ve istasyonda kaldığınız zamana göre hesaplanmaktadır.

Elektrikli otomobilimi şarj etmek istiyorum. Nasıl yapacağım?

Elektrikli arabalar, üstünde bulunan donanım yardımıyla 220V ev prizinden 400V trifaze endüstri prizine kadar elektrik olan her yerden doğru ekipman ile şarj olabilir. Yollar üstünde veya zaman geçirilen yerlerde bulunan şarj istasyonlarının kullanması ise son kullanıcı için daha kolaydır ve bu istasyonlar evlere dahi kurulabilir.

Elektrikli arabalar ne kadar müddette şarj olur?

Özellikle uzun yol için kurulan süratli şarj istasyonları 30 dakika benzer biçimde kısa bir müddette yaklaşık %80’e kadar şarj imkânı sağlamaktadır. Normal süratli şarj istasyonlarında bu vakit 2 saat ile 4 saat arası değişkenlik gösterir. Standart bir ev prizinden şarj etmek ise bir gece veya daha uzun sürebilir.

Ev ya da iş yerinize kendi kullanımınıza hususi şarj istasyonu satın alabilir veya kurulum talebinde bulunabilirsiniz.

Elektrikli otomobilim şarj olurken ne yapabilirim?

ZES şarj istasyonları yol üstünde ve zaman geçirebileceğiniz yerlerde bulunur. Bu sayede aracınız şarj olurken etrafta bulunan kafe, market, restoran ve mağazalarda zaman geçirebilirsiniz. Böylelikle vasıta şarj etmek kendi başına bir iş olmaktan çıkar.

Bir şarj istasyonunda aynı anda kaç vasıta şarj olabilir?

ZES süratli şarj ünitelerinin birinde 4 aracı şarj edebilecek çıkış bulunur. ZES AC şarj ünitelerinde ise tek soket vardır. İstasyonlardaki birim sayısı konuma göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin Zorlu Center İstanbul’da 5 değişik konumda 14 vasıta aynı anda şarj olabilmektedir.

ZES ile yapacağınız iş ortaklığı yardımıyla işletmenize kurduracağınız şarj istasyonu ile gelir elde edebilirsiniz.

Şarjı tam dolu bir elektrikli otomobilin menzili ne kadardır?

Bugün piyasada satılan elektrikli otomobillerin tek şarj ile gidebildikleri menzil, marka/modele göre 150 km ile 600 km gibi değişkenlik göstermektedir. Ortalama bir aracın günde 30 km kullanıldığı düşünüldüğünde bütün elektrikli arabalar günlük yaklaşık kullanım ihtiyacını fazlasıyla karşılamaktadır.

Elektrikli arabalar, çamaşır makinesinde bulunan motorlarla aynı prensipleri paylaşan elektrikli motorlar ile çalışır.

AC – DC Akımın Farkları Nelerdir?

Elektrikli vasıta kullanıcıları için şarj istasyonları büyük ehemmiyet taşımaktadır. Arabayla uzak rotalar, artık şarj istasyon ağları ile mümkündür. Peki, şarj istasyonuna geldik, arabamızı nasıl bir şekilde şarj etmeliyiz? Hangi şarj tiplerini kullanmalıyız? AC mi DC mi? AC ve DC, elektrikli arabaları şarj etmek için iki ana istasyon tipini gösterir. Genelde DC şarj istasyonları yüksek süratli şarj olarak bilinirken AC de süratli olarak bilinir.

Elektrikli araba bataryaları ve elektrik enerjisi depolayan bütün bataryalar, teknik sebeplerden ötürü enerjilerini DC yani doğrudan akım olarak saklar. Fakat şebekelerde bulunan, santrallerden evlerimize, iş yerlerimize dağılan elektrik yeniden teknik sebeplerden dolayı AC yani alternatif akımdır. Yani elektrikli otomobillerin bataryalarının şarj edilmesi için AC/DC çevrimi bir noktada yapılmak zorundadır.

Modern elektrikli arabalar Lithium-ion pillerden oluşan bataryalar ile çalışır.

AC Şarj Nasıl Çalışır?

AC / DC çeviricilerin, fiyatı ve satışlarında hali hazırda AC şarj istasyonları, Q (Continental) motora sahip (2014-15-16 Renault ZOE’ler hariç) en çok 22kW güç ile şarj olabilir. 2014-15-16 model Renault ZOE’ler ise 43kW güç ile şarj olabiliyor. Ancak şarj hızının aracı üstünde bulunan AC şarj aletidir. Aracınızın şarj kapasitesi 3.7kW ise 22kW istasyona dahi taksanız 3.7kW ile şarj edersiniz.

Elektrikli otomobillerin bataryalarının şarj edilmesi için AC/DC çevrimi bir noktada yapılmak zorundadır.

DC Şarj Nasıl Çalışır?

DC şarj ise akımın doğrudan bataryaya elektrik verilmesiyle gerçekleştirir. Ancak şebekeden gelen güç olduğundan istasyonlarda, bu akım DC’ye çevrilerek araca aktarılır.

Yeni teknolojiler ile beraber otomobilin batarya idare sistemleri ile kontakt kuracak değişik DC şarj protokolleri ortaya çıkmıştır. DC şarj protokollerinin başlangıcında CCS, ChaDeMo ve Tesla’nın kendi araçları için hususi geliştirici Supercharger’dır. Bu protokeller ile DC şarj istasyonları bataryaya doğrudan güç verebildiğinden, DC şarj cihazlarında güç, oldukça fazladı ve 100 kW ve üzeri güç kapasitesine kadar yükseltilebilir.

DC şarj istasyonlarından BMW i3, Jaguar i-pace, Tesla modeleri, Nissan Leaf benzer biçimde birçok %100 elektrikli otomobil şarj edebilir.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.